Stanovy SČK (archiv)

Platnost této verze stanov skončila dne 30.6.2015. Tímto datem vstupují v platnost stanovy nové, které jsou k nalezení zde. Stará verze stanov je ponechána na webu z důvodů archivačních, studijních a nostalgických.


STANOVY Svazu českých komínářů


založeného 9. 5. 1981 slavnostním výstupem na rizistropní ulhorf Teplárna Michle.

Zakládající členové: Vladimír Randýsek, Martin Vyštejn, Petr Puč, Přemysl Vacek.



PREAMBULE:


    Prekiontrie je životní filozofií. Člověk, který se prekiontrií zabývá, jest člověk vyspělý po stránce fyzické, intelektuální i morální. Prekiontrické aktivity jej vedou k zásadním, velkým poznáním, svým rozměrem přesahujícím objevy jiných lidských činností. Takto nabyté zkušenosti a takto získaná poznání pak komínář předává budoucím generacím.
    Aby k tomu mohlo dojít, zohledňuje komínář při výstupech své fyzické dispozice i svůj zdravotní stav. Prekiontrické aktivity činí s opatrností a vůlí přežít, neboť jedině tak může posléze oslovit generace dosud snad v plenkách, přesto se již na komín chystající.
    Komínář si uvědomuje, že ze stejných důvodů je podstatné přežití jeho druhů-komínářů. Prekiontrické aktivity tedy činí s ohledy na ostatní a v případě jakýchkoliv náznaků, že se někdo dostává do potíží, je komínář připraven pomoci.
    Za těchto okolností je pak prekiontrické bohatství nejen svědomitě spravováno, ale i navyšováno a posléze předáváno těm, kteří převezmou štafetu v příštích desetiletích.




  1. Členem SČK se může státi každá osoba pohlaví mužského i ženského starší 15 let, pokud vyleze alespoň na jeden komín (prekiontrický objekt) vysoký minimálně 15 m.
    Od roku 1982 se toto pravidlo upravuje: členem SČK se stane ten, kdo vyleze alespoň na jeden komín vyšší než 50 m anebo alespoň na 2 komíny (různé) vysoké 15-49 m.
    Od roku 2006 se toto pravidlo upravuje znovu: členem SČK se stane osoba starší 18 let, pokud vyleze alespoň na tři různé komíny vysoké minimálně 15 m.                                                                                                                               Od roku 2015 se toto pravidlo dále upravuje: členem SČK se stane osoba starší 18 let, pokud vyleze aspoň na 10 různých komínů vysokých minimálně 15 m, nejdříve však půl roku od prvního výstupu. Vedení SČK si vyhrazuje právo vstup osoby do SČK neumožnit.                                                                                                                               V případě zvlášť závažných důvodů může členství osoby v SČK zaniknout, a to hlasováním Syloberzní komise, kde minimálně 3/5 hlasů rozhodnutí podpoří a každý záporný hlas naopak znamená veto.
  2. Schůze předsednictva Svazu se koná minimálně jednou do roka. Volby se konají jednou za rok.
  3. Komínář musí být při výstupu ve střízlivém stavu, před výstupem může člen z vedení provést Widmarkovu zkoušku.
  4. Při výstupech platí tato pravidla:
    1. Pravidlo trisingulace: Komínáři se počítají maximálně tři výstupy na 1 komín nebo 1 soukomíní.
    2. Pravidlo lobodréze: V jednom kalendářním dni se komínáři počítá jediný výstup. Další výstupy v jednom dni se nepočítají - jsou tzv. nepříčetné.
    3. Pravidlo duální hyperotenze: Při jednom výstupu musí na komín vylézt alespoň dva lidé (jeden musí být členem SČK).
  5. Při výstupech v zahraničí je třeba provést případnou dohodu s tamější organizací (pakliže taková organizace existuje), neb SČK neopravňuje k výstupu v zahraničí.
  6. Každý výstup musí být nejpozději do 24 h po provedení nahlášen předsedovi nebo místopředsedovi, nejsou-li při výstupu přítomni. Nenahlášení se kvalifikuje jako přestupek.
  7. Porušení pravidel pro výstupy může ve výjimečné situaci povolit předseda nebo místopředseda na písemnou žádost podanou nejméně 14 dní před výstupem.
  8. Komíny se rozdělují takto podle výšky:
    • 15-49 m: LT - lystecitní trepariozóm (schour)
    • 50-99 m: MT - morfolní trepariozóm (pyždík)
    • 100-199 m: RU - rizistropní ulhorf (lanýž)
    • nad 200 m: GU - globonický ulhorf (globon)
    • Dále se komíny dělí podle ochozů (trifilačních bodů): komín bez ochozu aneb ubožák, komín s 1 ochozem atd.
    • Též existují zvláštní komíny s nádorem.
  9. Označení komínů: Komíny se značí například takto:
    • 140/3 - výška 140 m, tři ochozy
    • 30/Ub - výška 30 m, žádný ochoz (ubožák)
    • 55/N-1 - výška 55 m, jeden ochoz a jeden nádor
    • 250/8 - výška 250 m, osm trifilačních bodů
  10. Komínář získává několikero titulů:
      1. vystoupí-li na komíny nižší než 100 m: komínář 3. stupně
      2. alespoň na 1 komín vysoký 100-199 m: komínář 2. stupně
      3. alespoň na 1 komín vyšší než 200 m: komínář 1. stupně
      1. provede-li komínář 50 výstupů (z toho jeden na komín vyšší 100 m a jeden na komín vyšší 200 m): zasloužilý komínář
      2. provede-li 100 výstupů (za stejných podmínek jako při 50 výstupech): národní komínář
    1. provede-li 10 výstupů nad 100 m: komínář-hrdina
  11. Každý rok se organizuje soutěž "Komínář roku". O titul Komínář roku se může ucházet komínář, který v daném roce dovrší 3 roky členství v SČK. Vítězem je ten, kdo vylezl nejvíce metrů. Vedení SČK má právo po řádném projednání a schválení Syloberzní komisí tento titul neudělit.
  12. Předseda a místopředseda mohou pověřit některého člena z vedení Svazu, aby provedl kontrolu, která se týká především dodržování dříve uvedených pravidel pro výstupy. Kontrola je přímá (při výstupu) nebo nepřímá (členové odevzdají průkazky a kontrolor přezkoumá záznamy).
    Při porušeních Stanov SČK nebo Komínářského kodexu může být komínáři udělena pokuta až 100 Kč nebo neuznán výstup nebo zastavena činnost na dobu až 6 měsíců.
  13. Členové SČK jsou vázáni služebním tajemstvím a nejsou oprávněni zveřejňovat takové informace, které by mohly poškodit majitele prekiontrických objektů nebo SČK.
  14. Svaz vyplácí náhradu 100 Kč pozůstalým, jestliže se komínář při výstupu zabije a 50 Kč komínářovi, který se při výstupu zraní a toto zranění na něm zanechá následky.

    Dodatky k bodu 1:
    • Komínář zdolá komín pouze tehdy, dotkne-li se jeho vrcholu. Využíváme při tom tzv. metodu obtékání svislých horizontů. Lezou-li na komín pouze 2 nebo 3 pokořovatelé, mohou využít dotykové metody, tzn. že první komínář se dotkne vrcholu a další se dotkne komínáře nad sebou. Obě metody se mohou vzájemně kombinovat.
    • Kandidátem SČK se stává osoba starší 18 let, která realizovala alespoň 1 výstup a dosud není členem SČK. Kandidát nemá žádná práva ani povinnosti člena Svazu, průkazka je mu vydána až po získání členství v SČK. Zapsány jsou mu již všechny výstupy.

    Dodatek k bodu 6:
    • V případě dosud nepokořeného prekiontrického objektu je nutné tento jednoznačně identifikovat (areál, kde se nachází nebo v minulosti nacházel, a název obce, v jejímž katastru leží), zodpovědně jej změřit a zanést do komínářské databáze. V opačném případě nemůže být výstup zaznamenán.

Dodatek k bodu 8:

  • Mezi prekiontrické objekty se počítá též megalofobium (chladicí věž) a hasicí věž koksáren. Pro výstupy na tyto objekty platí stejná pravidla jako pro všechny typy komínů. Soukomíní je prekiontrický objekt, kde několik jednotlivých identických komínů tvoří jeden celek. Soukomíní se považuje za 1 prekiontrický objekt a podle toho se na ně vztahuje pravidlo trisingulace.


Dodatek k bodu 10:

  • Provede-li komínář 500 výstupů (z toho alespoň jeden na komín vyšší 100 m, jeden na komín vyšší 200 m a jeden výstup v zahraničí), získává titul "Laureát státní ceny Fosila Hornáda".
    Pokud komínář naleze 50 000 m, získává titul "Nositel Řádu gorhidního sulfradita".
    Provede-li komínář 1000 výstupů (z toho alespoň jeden na komín vyšší 100 m, jeden na komín vyšší 200 m a jeden výstup v zahraničí), získává titul "Nositel Řádu Celestýnových reklartních objímek a měchů" s právem nosit při významných příležitostech skládanou midisukni. Nositeli tohoto řádu tímto nevzniká automaticky právo sukni namotávat.
  • Za mimořádný přínos pro prekiontrii může Syloberzní komise udělit „Řád velvergentního měchýře“ nebo dokonce „Řád velvergentního měchýře s řetězem“.


Dodatek k bodu 12:

  • O zásadních záležitostech Svazu (včetně změn Stanov) rozhoduje syloberzní komise sestavená z členů vedení Svazu, případně ještě z jednoho nebo dvou řadových členů.
    Aby byla syloberzní komise usnášeníschopná, musí ji tvořit minimálně 9 členů. Změny Stanov musí být odsouhlaseny 3/5 většinou.


Dodatek k bodu 14:

  • Jestliže dojde k úmrtí komínáře, je věcí cti SČK vystrojit mu náležitý pohřeb. Ten spočívá v tom, že tělo komínáře je vhozeno do oxygenálně-bromadického dmychadla nejvyššího prekiontrického objektu, který zesnulý pokořil, pokud ve své závěti nestanovil jinak.




ZÁVĚREČNÉ USTANOVENÍ:

Veškerá prekiontrická činnost budiž v souladu s ušlechtilými principy byndecismu a marašigosondismu.