Nejčastější otázky

Jak vaše sdružení vzniklo a co k tomu vedlo?

Svaz českých komínářů zahájil činnost v noci z 8. na 9. května 1981 výstupem na 140m vysoký komín michelské teplárny. Čtveřice zakladatelů na komín vystoupila na popud Boba Randýska, duchovního otce prekiontrie, jemuž se objekt během výstavby postupně zhmotňoval v záchodovém okně při močení. Následkem toho v něm uzrála myšlenka podívat se nahoru, a slavné májové dny roku 1981 k tomuto činu poskytly dobrý důvod. Během výstupu bylo na komín vyvěšeno prostěradlo s oslavným nápisem "Lany ho má jako keř", což mimo jiné dosvědčilo přítomnost iniciační čtveřice na dmychadle michelského komína, jemuž se od té doby neřekne jinak než Michelský Lanýž.

Jaká je vaše motivace lézt na komíny?

Motivaci si každý určuje sám. Někdo leze z recese, někdo má dobrý pocit, že dělá něco, co jiní ne, někteří to mají za adrenalinový sport, jiní hledají společenství podobně smýšlejících a konajících jedinců. Mnoho komínolezců je zaujato industriální architekturou a historií. Většinou se jedná o kombinace několika důvodů.

Kolik máte členů? Jaké město převládá? Máte členy i v zahraničí?

V současné době má SČK více než tisíc členů. Většina je samozřejmě z Čech, největší zastoupení má asi Praha, ale někteří lezci pocházejí i z poměrně vzdálených částí světa.

Existuje ve světě nějaká podobná organizace?

Organizace se stejným zaměřením, pokud víme, ve světě nemá obdoby. Existují industrialisté, urbexeři a rozliční solitérní zájemci o industriální téma, jejichž zájem je veřejně prezentován, ale o žádném jiném sdružení se stejným záměrem nevíme.

Jak samotné lezení na komín vypadá? Jaká jsou bezpečnostní opatření?

Jištění či nejištění je věcí každého komínáře. Většina se na komínech nejistí vůbec; nakonec tyto objekty jsou přímo uzpůsobeny pro lezení (narozdíl od útvarů přírodních). Jištění se řídí i podle charakteru lezeného objektu - některé nejsou v nejlepším stavu, na některé je z různých důvodů obtížný přístup (nástup). Pak používáme běžné horolezecké prostředky. Obecně je ale faktem, že při výstupu na zachovalý běžný komín jistící pomůcky spíš překážejí.

Lezete jen na všechny komíny bez výjimky (i na funkční?) Potřebujete souhlas majitele?

Lezeme na všechny komíny. Svolení majitele (provozovatele), pokud je dohledatelný, je žádoucí.

Provádíte pravidelně hromadné akce?

Hromadné akce pořádáme často, většinou při příležitostech komínářských výročí, ale daří se domlouvat i hromadné výstupy mimo pravidelný pořádek prekiosvátků.

Proč jste založili databázi komínů?

Každá lidská činnost by měla mít vývoj, pokud možno směrem k obecnému dobru. Po nějakém čase jsme cítili, že náš potenciál je větší než na komíny jen lézt a začali jsme se zabývat i mapováním, evidencí, zviditelňováním a i ochranou našich industriálních památek a historie. KODA (Komínová databáze) je dnes jedním z nejkompletnějších a nejaktuálnějších pramenů pro studium industriálu, a zároveň slouží i laickým zájemcům o tuto tématiku. KODA je každodenně aktualizována a obohacována o nové informace, které se podařilo zjistit členům SČK.

Jak se může člověk stát vaším členem?

Naším členem se může stát osoba, která dosáhla 18 let a vylezla za doprovodu člena Svazu na deset různých komínů, ne však dříve než po uplynutí půl roku od prvního výstupu.

Setkali jste se s nějakými problémy? Volají třeba lidé policii nebo záchranku, když vás vidí na komíně?

S problémy se občas setkáváme. Ne každý uznává naší blahodárnou činnost, jsou i lidé, kteří o nás nevědí, a tak si čas od času musíme popovídat s policií nebo ostraháři. Ve většině případů se domluvíme, přece jen se o nás dnes více ví; mimo jiné i to, že nekrademe, neničíme, jde nám jen o výstup a dokumentaci věcí, které možná za pár let už nebudou existovat.