Stanovy SČK

Stanovy Svazu českých komínářů 2015
založeného 9. 5. 1981 výstupem na pražský komín Teplárny Michle


zakládající členové:
Martin Vyštejn, Vladimír Randýsek, Petr Puč, Přemysl Vacek


1. Pravidla pro vstup do SČK:

  • Členem SČK se stává osoba starší 18 let, pokud vyleze v doprovodu řádného člena SČK na 10 různých komínů vysokých minimálně 15 m, nejdříve však půl roku od prvního výstupu. Vedení SČK si vyhrazuje právo vstup osoby do SČK neumožnit.

  • Osoba, která v doprovodu řádného člena Svazu pokořila již jeden komín, se stává kandidátem SČK. Kandidát nemá žádná práva ani povinnosti člena.

2. O zásadních záležitostech Svazu (včetně změn Stanov) rozhoduje Syloberzní komise sestavená z členů vedení Svazu, případně ještě z jednoho nebo dvou řadových členů. Aby byla Syloberzní komise usnášeníschopná, musí být její součástí nadpoloviční většina členů Vedení SČK. Jakékoliv zásadní změny Stanov, jakožto chodu SČK musejí být odsouhlaseny 3/5 většinou.


3. Při výstupech platí základní pravidla:

  • Pravidlo trisingulace: komínáři se během posledních patnácti let započítávají maximálně tři výstupy na jeden prekiontrický objekt.

  • Pravidlo lobodréze: v jednom kalendářním dni se komínáři počítá jediný výstup. Další výstupy v jednom dni se nezapočítávají - jsou tzv. nepříčetné.

  • Pravidlo duální hyperotenze: při jednom výstupu musí na komín vylézt alespoň dva lidé, z nichž alespoň jeden musí být členem SČK.

4. Komínář zdolá komín tehdy, dotkne-li se jeho vrcholu. Toho lze docílit dvěma způsoby nebo jejich kombinací:

  • Dotyková metoda - pokořovatel se dotkne vrcholu komínu, zatímco následující dva lezci se dotknou toho nad sebou. Tuto možno je možné uplatnit maximálně při výstupu tří osob.

  • Metoda obtékání svislých horizontů - míjení (oblézání) sestupujících a vystupujících lezců na téže bilighorzi. Používá se zejména komínech typu UB za účelem zajištění příčetnosti lezby v případě, že počet lezců převyšuje možnost použití dotykové metody.

5. Každý výstup musí být co nejdříve, ale nejpozději do sedmi dnů po provedení nahlášen prostřednictvím KODA. Nenahlášení se kvalifikuje jako přestupek a výstup nemusí být uznán.

 V případě dosud nepokořeného prekiontrického objektu je nutné tento jednoznačně identifikovat, zodpovědně jej změřit a zanést do komínářské databáze (KODA). V opačném případě nemůže být výstup zaznamenán.


6. Komínář nesmí být při výstupu pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. Před výstupem může člen vedení provést test přítomnosti alkoholu v krvi a na jeho základě výstup nepovolit.


7. Výjimku z pravidel pro výstupy může ve výjimečné situaci povolit kapitán nebo místopředseda SČK na písemnou žádost podanou nejméně 14 dní před výstupem.


8. SČK neopravňuje k výstupu na komíny v zahraničí. Proto je třeba při výstupech mimo ČR provést dohodu s tamější organizací (oprávněnou osobou), pakliže taková organizace (osoba) existuje.


9. Komíny se rozdělují na třídy podle výšky:

  • lystecitní trepariozóm LT (schour) 15-49 m

  • morfolní trepariozóm MT (pyždík) 50-99 m

  • rizistropní ulhorf RU (lanýž) 100-199 m

  • globonický ulhorf GU (globon) nad 200 m

10. Za prekiontrický objekt (komín, který je předmětem lezby) je považován komín vyšší než 15 m.

Mezi prekiontrické objekty se počítá též komín s rezervoárem (nádorem), chladicí věž (megalofobium) a hasicí věž koksáren. Pro výstupy na tyto objekty platí stejná pravidla jako pro ostatní typy komínů.

Soukomíní je prekiontrický objekt, kde několik jednotlivých vzhledově příbuzných komínů tvoří jeden celek. Soukomíní se považuje za jeden prekiontrický objekt a podle toho se na ně vztahuje pravidlo trisingulace.


11. Komínář může získat tituly:

  • Národní komínář provede-li 100 výstupů (z toho alespoň jeden na RU a jeden na GU).

  • Laureát státní ceny Fosila Hornáda provede-li komínář 500 výstupů (z toho alespoň jeden na RU, jeden na GU a jeden výstup v zahraničí).

  • Nositel Řádu gorhidního sulfradita pokud komínář naleze 50 000 m.

  • Nositel Řádu Celestýnových reklartních objímek a měchů s právem nosit při významných příležitostech skládanou midisukni provede-li komínář 1000 výstupů (z toho alespoň jeden na RU, jeden na GU a jeden výstup v zahraničí). Nositeli tohoto řádu tímto nevzniká automaticky právo sukni namotávat.

  • Řád velvergentního měchýře nebo

  • Řád velvergentního měchýře s řetězem za mimořádný přínos pro prekiontrii - může jej udělit Syloberzní komise.

12. Každý rok je organizována soutěž "Komínář roku". O tento titul se může ucházet komínář, který v daném roce dovrší 3 roky členství v SČK. Vítězem se stává ten, kdo v kalendářním roce vylezl nejvíce metrů. Vedení SČK má právo po řádném projednání a schválení Syloberzní komisí tento titul neudělit.


13. Kapitán a místopředseda mohou pověřit některého člena z vedení Svazu, aby provedl kontrolu, týkající se především dodržování dříve uvedených pravidel pro výstupy.
Při porušeních Stanov SČK nebo Komínářského kodexu může být komínáři  neuznán výstup nebo zastavena činnost na dobu až 6 měsíců.

V případě zvláště závažných důvodů může členství osoby v SČK zaniknout, a to hlasováním Syloberzní komise, kde minimálně 3/5 hlasů rozhodnutí podpoří.


14. Členové SČK jsou vázáni služebním tajemstvím a nejsou oprávněni zveřejňovat takové informace, které by mohly poškodit majitele prekiontrických objektů nebo SČK.


15. Jestliže dojde k úmrtí komínáře, je věcí cti SČK vystrojit mu náležitý pohřeb. Ten spočívá v tom, že tělo komínáře je vhozeno do oxigenálně-bromadického dmychadla nejvyššího prekiontrického objektu, který zesnulý pokořil, pokud ve své závěti nestanovil jinak.

V případě, že během výstupu dojde k úmrtí komínáře, Svaz vyplácí pozůstalým náhradu do 100Kč. Finanční prostředky na tuto náhradu budou vybrány veřejnou sbírkou mezi členy SČK.


Závěrečné ustanovení: Veškerá prekiontrická činnost budiž v souladu s ušlechtilými principy byndecismu a marašigosondismu.


Archivní verze stanov platná do 30.6.2015 je pro studijní účely dostupná zde.