Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Rumburk
Coords:
Historie záznamu:
21.5.2012
18:29:21
+ starbreaker

Komíny:

LT2X/Ub [karta >>]
LT40/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Část areálu s komínem od trati na Jiříkov
Poznámky
21.5.2012 18:43:26 starbreaker

Info o areálu (z knihy Obrázky z průmyslových dějin Šluknovska):

 

Historie průmyslového využití lokality se píše od roku 1860, kdy zde Vinzenz Bauer zprovoznil přádelnu a tkalcovnu. Té se však příliš nedařilo, a tak brzy přešel na výrobu dřevěných kolíků do podrážek. Ani tento výrobní program však větší úspěch nepřinesl, a tak celý areál předal podnikateli Schickovi, který spolu s kolegou Österreicherem opět zahájil textilní výrobu. Výstavba mechanické tkalcovny v letech 1889 - 1890 však uvrhla firmu do finančních potíží, což podrthl následný požár.

Skutečné slávy se fabrika dočkala až po vedením textilní firmy Franze Preidla z České Kamenice. Během let 1906 - 1924 se areál rozrostl o barevnu, úpravnu a bělidlo. Rozsáhlý textilní závod však "nerozchodil" následky hospodářské krize a musel být roku 1938 pro nedostatek zakázek prodán rumburské městské obci, která jej následně pouze pronajímala různým subjektům. Během války zde německá firma Zeiss-Ikon Ag vyráběla součástky pro zbrojní průmysl, a částečně tak bylo určeno i poválečné směrování fabriky, která už u strojírenství zůstala.

Věhlasu podobného Preidlově éře zde dosáhl n.p. Desta, který zde vyráběl proslulé vysokozdvižné vozíky. Přesto ani Destu už zde dnes nenajdeme. Firma areál opustila roku 1997 a od té doby se zde žádná stálá výroba neuchytila. Soukromá osoba, která areál vlastní, jej pronajímá, avšak využita zejména ke skladovacím účelům je jen malá část.