Alternatives:Bratři Kannebergerové - vý~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:CV  (Chomutov)
Municipality:Vejprty
Coords:
Historie záznamu:
19.2.2012
22:46:02
+ starbreaker

Komíny:

LT38/Ub [karta >>]
LT1X/Ub [karta >>]
LT1X/? [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Nedatovaný historický obrázek zveřejněný u příležitosti sto let fungování společnosti Belet. Z prekiontrických objektů je ten pravý dodnes stojící LTC 38, snížený komín barevny nalevo těsně není vidět. Chladící věž a komín nalevo od ní již nestojí
Poznámky
19.2.2012 22:47:49 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD:

Na místě nynější továrny původně stávala fabrika společnosti Steck a Wolf, která však v 80. letech 19. století zčásti vyhořela. Roku 1888 objekt zakoupili bratři Kannebergerové, kteří továrnu opravili, rozšířili a rozjeli výrobu prýmek, tkalounů, paličkovaných krajek a napodobenin kožešin. Firmě se dařilo - před 1. světovou válkou zaměstnávala až 500 zaměstnanců a byla tehdy největším producentrem prýmků v Rakousku-Uhersku. Po znárodnění továrna připadla nejprve n.p. Továrny stuh a prýmků Krnov a posléze STAPu Dobruška.

Přestože se podařilo po úpadku za hospodářské krize a posléze 2. světové války obnovit objem výroby z doby největšího rozmachu, byl již na konci 50. let 20. století z reorganizačních důvodu provoz zastaven. V areálu pak roku 1960 zahájil výrobu zcela nový subjekt - Okresní průmyslový podnik Belet, který se zaměřil na výrobu manipulační techniky. Po privatizaci státního podniku v roce 1992 vznikla a.s. Belet, která zde vyrábí manipulačné techniku (zejména vysokozdvižné vozíky) dodnes. Většina budov je opravena a v poměrně dobrém stavu zachována v původní podobě. Nevyužita a chátrající zůstává pouze budova barevny.