Alternatives:závod Děčín - Bodenbach, ~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Děčín V - Rozbělesy
Coords:
Historie záznamu:
9.1.2012
17:52:53
+ starbreaker

Komíny:

LT45/Ub [karta >>]
MT5X/Ub [karta >>]
LT3X/Ub [karta >>]
LT4X/Ub [karta >>]
LT27/Ub [karta >>]
LT18/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Nedatované historické foto areálu Areál na počátku 21. století, ještě se všemi čtyřmi komíny Areál v roce 2010, tehdy s ještě stojícím posledním cihlovým komínem Ptačí pohled na areál z map.cz z roku 2010: Shora haly s technologií odprašování včetně LTP 27, hlavní výrobní haly (lévá část ze 70. let 20. století, pravá původní), LTC 45 a další výrobní haly, dole administrativní budova
Poznámky
26.1.2012 20:49:12 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD:

Štětínský šamotový závod vznikl roku 1972 jako nástupce koncernu Didier a roku 1890 zřídil svou první českou pobočku v děčínské průmyslové zóně Rozbělesy. Ve fabrice se vyráběly ohnivzdorné šamotové materiály, které firma distribiovala po celé střední Evropě a mimojiné se zde projektovala i zařízení pro spalovny a krematoria. Po dobu válečnou byl děčínský závod opět připojen k říšskému koncernu Didier-Werke AG. Po válce výroba pokračovala pod hlavičkou různých národních podniků. K hlavním změnám došlo po roce 1970, kdy  byl závod postupně modernizacován na technologii lisování z polosuchých hmot na bázi mullitických, kordieritových a andaluzitových ostřiv. V té době došlo rovněž k postavení nové haly. Vnější tvář ze 70. let, která kombinuje původní stavby z konce 19. století a novou halu, si závod zachoval dodnes, stejně tak výrobní sortiment, který se v roce 2010 ještě rozšířil využití možnosti technologie lití.

Areál měl původní čtyři cihlové komíny, které však byly v prvním desetiletí 21. století kompletně zbourány, a do dnešních dnů se zde tak dochovaly pouze dva plechové komíny - jeden odprašovací a druhý z plynové kotelny. Všechny cihlové komíny byly zbourány metodou postupného ubourávání a především díky finančním podmínkám - likvidace komínů (s velkou úsporou díky vlastní likvidaci cihel přímo v závodu) vyšla výrazně laciněji než jejich zachování a udržování. Každý z komínů byl zbourán jediným mužem za několik desítek tisíc Kč.