Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:LN  (Louny)
Municipality:Tuchořice
Coords:
Historie záznamu:
10.1.2012
21:41:00
+ starbreaker

Komíny:

LT33/Ub [karta >>]
LT31/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Poznámky
23.9.2013 15:03:50 Duzyg
Komíny staré cihelny se poroučely k zemi
kom-n-nahled
Tuchořice – Dva cihlové komíny, dominanta Tuchořic, se minulé pondělí po poledni poroučely k zemi. Cílenému odstřelu přihlížela řada místních obyvatel.

Současný majitel areálu bývalé cihelny u Tuchořic společnost CATE s.r.o. Praha, která zde provozuje solární elektrárnu, plánuje rozvoj firmy. V rámci další výstavby, tak bylo nutné odstranit poslední zbytky cihelny, jimiž byly právě zmíněné dva komíny.

Jejich demolice byla naplánována na pondělí 12. srpna mezi 12 a 13 hodinou. „Již kolem dvanácté hodiny zde bylo na 60 občanů. Byly to převážně místní občané, kteří zde leta pracovali, nebo ti, kteří chtěli býti svědky této unikátní historické události. Asistoval zde i místní sbor dobrovolných hasičů z Tuchořic, který by reguloval případný vznik prachu, který by se vytvořil při dopadu komínových těles,“ popsala Milena Hovorková z Obecního úřadu Tuchořice.

Odstřel cihlových komínů v areálu bývalé cihelny v Tuchořicích byl navržen klasickým způsobem tzv. „na položení“ s usměrněním jejich pádu do volného prostranství. Po dvanácté hodině byly vystřeleny výstražné signály a světlice, poté začalo odpočítávání střelmistrem Petrem Mikulou. První byl odstřelen starší komín o výšce 37 metrů s osmibokým dříkem. K jeho odstřelu bylo použito 2,8 kilogramů průmyslové plastické trhaviny. O patnáct minut později byl odstřelen i druhý „novější“ komínvysoký 35 metrů s kruhovým dříkem, u něhož byly použity dva kilogramy trhaviny. „Komíny byly „položeny“ podle plánu a rozloučení s místní dominantou bylo završeno potleskem přihlížejících,“ dodala Milena Hovorková.

První zmínku o tuchořické cihelně lze nalézt v historických materiálech už kolem roku 1830. Šlo o primitivní cihelnu a vápenný milíř. V roce 1895 vybudoval K. Blažek dvě kruhové pece. Pálilo se v nich vysoce kvalitní vápno a cihly všeho druhu, tašky, dále dlažební desky a drenážní trubky. Výroba byla již tehdy strojová. Cihelna během následujících let měnila majitele až v 90. letech 20. století nakonec úspěšná výroba zanikla

Zdroj: Žatecké noviny