General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:41 m
Gallery:Ub/1
Alternatives:Vrchnostenský pivovar ve Vel~ >>
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub/1
Detail:48.8:8
Bilighorze:H,CC
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:UL  (Ústí nad Labem)
Municipality:Velké Březno
Coords:
50°39'56.671"N,14°8'22.178"E
Record history:
9.3.2012
04:58:31
+ Apache - Devirgace
Map + photo
6/10 Pravý komín
Pohled na větší část pivovaru z nadhledu Vykonzolovaná hlavice
Historický pohled. Vyfoceno v nádražní hospodě v České Lípě
Poznámky
9.3.2012 19:41:46 starbreaker

O pivovaru (z VPCD, pivovary.info, exkurze):

První zmínka i pivovaru ve Velkém Březně pochází z počátku 17. století, nejstarší dochované budovy pak jsou z poloviny 18. století, kdy pod vedením Ferdinanda Bonaventury II. došlo k postavení nového dvora. Pivovar se brzy stal jedním z nejvýznamnějších pivovarů na severu Čech a roku 1907 dosáhl výstavu 77 000 hektolitrů. Již tehdy byla třetina produkce vyvážena do zahraničí, např. i do britské Sněmovny lordů. Tváří zdejšího piva zvaného Březňák (dvanáctka Březňáku je dodnes nejtradičnějším produktem) se již tehdy stal místní poštmistr Viktor Zippich (česky Cibich), údajně velký znalec piva.

V následujících desetiletích se pivovar dočkal řady modernizací (v roce 1928 osazení betonových kvasných nádob místo dřevěných, v roce 1933 nová varna). Zajímavostí je válečné působení pivovaru, kdy dodával pivo Rommelovým Afrika-korps. Po válce došlo ke znárodnění pivovaru, který pak spravovala hned celá řada národních podniků. Po revoluci byl v roce 1992 privatizován.

V prvním desetiletí 21. století patřil společnosti Drinks Union, která provozovala rovněž nedaleký pivovar Zlatopramen v Krásném Březně. Výstav se tehdy stabilizoval okolo 250 000 hektolitrů. V letech 2008 - 2010 byla společnost Drinks Union "pohlcena" mezinárodním gigantem Heineken, a následky na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve velkobřezenském pivovaru došlo k ukončení provozu vlastní sladovny (ten je nyní dovážen z velkosladoven Heinekenu, které dodávají slad i pro další piva koncernu), v listopadu 2011 byl zcela uzavřen pivovar v Krásném Březně a výroba Zlatopramenu byla přesunuta do Velkého Března. Cesta k "velkému europivovaru" se uzavřela....

 

O komínu:

41 metrů vysoký pivovarský komín velkobřezenského pivovaru je precizní ukázkou mistrně provedených oktagonálních komínů. Přestože se rok postavení prozatím nepodařilo zjistit, dle architektury a použitého materiálu se jedná o komín velice starý, z 80. - 90. (možná i 70.) let 19. století. Komín je tvořen přibližně 8 metrů vysokým hranolovým podstavcem se zdobnou římsou a oktagonálním přechodem v dřík stejného průřezu. Ten je ve výborném stavu, zcela bez jakýchkoliv poškození a cca 2 metry pod dmychadlem je zakončen výrazně převislou a zdobenou hlavicí.

Komin je dodnes funkční - patrně v prvních letech 21. století došlo k přestavění uhelné kotelny na plynovou a vyvložkování komína. Ten je nyní zakončen plechovou trubicí vyčnívající půl metru nad původní a dnes zaplechované dmychadlo. Estetický dojem z prekionu kazí pouze technický ochoz pro mobilní technologii, instalovaný 11 metrů pod vrcholem komína. V této souvislosti došlo i k osazení nového žebříku s jistící lištou, který k ochozu doplnil původní kramle s poloviční ochranou.