Komín má velmi zajímavou historii. Pravděpodobně nepatřil přímo k původní cihelně a pozdější keramičce Edwarda Goldscheidera ze 70. let 19. století, ale až později k sousední Továrně na cikorku (poprvé na plánu Plzně v r. 1895). Moc dlouho asi nevyfrkoval, protože za první světové války byl kvůli své výhodné poloze upraven na pozorovatelnu s kulometem a později sloužil jako rozhledna (viz výše). Po roce 1939 sloužil opět vojenským účelům jako protiletecká hláska a po válce již restaurace s komínovou rozhlednou nebyla obnovena.
"Komín by se pokojně rozpadal a možná by musel být stržen, kdyby nedošlo k téměř neuvěřitelné události někdy mezi lety
1952-53. Vojenské letadlo míří k borskému letišti. Přibližně nad Chodským náměstím zjišťuje pilot poruchu, vypadnou motory. Aby se letadlo nezřítilo do obydlené zóny, stihne je pilot ještě vyvést nad borská pole, ale zde stroj nezadržitelně klesá. Zdá se to být téměř neuvěřitelné, ale letoun křídlem zasahuje právě zmíněný komín přibližně ve dvou třetinách výšky. Kus komína se ulomí a zřítí, letadlo padá na střechu skladu. Naštěstí se nikomu nic nestalo, a dokonce i pilot přežil. Tehdejší pracovníci továrny, Fábera a Kaše, jej pomáhali vyprostit z kabiny letadla."
... s využitím textu Davida Růžičky
.... do poloviny 20. let zde provozuje Adéla Rappová vyhlášenou restauraci s posezením v přilehlé zahradě. V zahradě zůstavá i starý komín, na kterém je vybudována vyhlídková terasa s krásným výhledem na město.
(100 zajímavostí ze staré Plzně, Starý most 2003)