General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:18 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Alternatives:Obnova, Brašnářství Vlakoz >>
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:448.0
Bilighorze:CC  (Tacks with half-protection)
Status:P
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Jiříkov
Coords:
50°59'41.957"N,14°34'1.762"E
Details (CZ):16 display >>
Record history:
12.2.2009
15:48:33
+ * - Import pregionu
17.4.2012
17:54:53
+ starbreaker - Brašnářství Vlakoz zde již od roku 2008 nefunguje
4.6.2021
08:13:30
+ starbreaker - Zjištěn přestup
Map + photo
4/12 - tradiční severský zahnutec Pohled na objekt od severu
Podstavec Dřík
Horní partie Dmychadlo již bez věnce a s výhledem na jiříkovský kostel
Poznámky
17.4.2012 20:36:46 starbreaker

O továrně (ze stránek města Jiříkov):

 

Tovární budova v blízkosti centra města byla postavena roku 1906 průmyslníkem Protzem, který zde otevřel nový provoz pro Jiříkov charakteristické výroby hudebních nástrojů. Výrobní sortiment tvořily nejprve pouze pianina, po prodání fabriky společnosti Scholze a syn se produkce rozšířila i o výrobu klavírů. Hudební nástroje se zde vyráběly až do 2. světové války. Po ní došlo k vysídlení původního obyvatelstva, včetně sudetoněmeckých majitelů továrny. Výroba hudebních nástrojů v Jiříkově byla centralizována do jediné fabriky na severu Jiříkova při hranicích s Německem a do původní Protzeho továrny byla situována zcela nová výroba. Pod hlavičkou Okresního průmyslového podniku Rumburk se zde až do roku 1959 vyráběly vařiče.

 

Po administrativní reformě roku 1960 došlo k dalšímu veletoči, co se týče výroby ve zdejší tovární budově. Pod názvem Obnova (jak si dodnes továrnu pamatuje většina obyvatel Jiříkova) se zde začaly vyrábět školní penály, brašny na vysavače a celtové plachty. Výroba se zde uchytila a zejména kožená galanterie se stala pro Jiříkov 2. poloviny 2. století typickou.

 

Po roce 1989 a privatizaci pokračovala s podobným sortimentem i nová společnost Vlakoz, která se specializovala zejména na brašny. Přestože se podařilo navázat kontakty s německými firmami, které se staly stálými obchodními partnery a ještě na počátku 21. století bylo brašnářství prosperující společnosti, tak firma nepřečkala krizi po roce 2006. Zadlužila se (ani dluhy s městem dodnes nejsou srovnány) a po roce 2008 objekt opustila. Továrna je tak po 100 letech víceméně nepřetržité výroby dnes opuštěna a majitel, kterým je Město Jiříkov, stále hledá využití.

 

O komínu:

 

Jelikož samotná tovární budova patřila v regionu spíše k těm menším, tak i komín, který byl napojen na uhelnou kotelnu v zadním traktu budovy, patří mezi nejnižší dochované komíny Šluknovského výběžku. Měří necelých 18 metrů a je možné, že v minulosti byl o 2 - 4 metry ubourán. Postaven byl s největší pravděpodobností spolu s fabrikou roku 1906, čemuž odpovídá jeho architektura.

 

Základ tvoří jen lehce zdobený hranolový podstavec vysoký necelých 4,5 metru. Ten poté přechází oktagonální maticí v jednoduchý válcový dřík. Ten již dnes není zakončen hlavicí a je nutné poznamenat, že komín byl po pravděpodobném ubourání nepříliš kvalitně ošetřen. Betonový věnec dmychadla již v podstatě neexistuje a vrchní šár cihel silně kronchtuuje. Konzervace komína by na sebe neměla nechat dlouho čekat. Zbytek tělesa komína je však v dobrém stavu, včetně železné výstroje, z níž pouze posledních 5 kramlí postupně rezne a jejich profil se u zdiva ztenčuje.