Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.

Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.

The best point to start is the pregion or the map. If you have any information or visual material (photo, video) to contribute, please contact us.
User login:

User name

Password
17/3/18 celkový pohled celkový pohled 5/2017 (foto: Vagonet) Sladovna pivovaru Obora. Pohled na pivovar a jeho poslední zbytky...
03/2018 podstavec s římsou interiér
Blog [CZ]
10.1.2018   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   žijeme ve zvláštní době, která se mimo jiné vyznačuje možností každého připojence dát světu okamžitě vědět, co si právě o čemkoliv myslí. Málokdy se jedná o příspěvky, které by významněji obohatily myšlenkové bohatství lidstva; spíše naopak. Sleduji-li na internetu některé debaty týkající se politiky, je zarážející, jaká míra netolerance, nenávisti, tuposti, chorého rozumu a duševních úchylek všeho druhu je tam ventilována. Tento trend prostupuje společností a jakkoliv jsem zastáncem názoru, že trocha uvážlivě dávkované nenávisti není na škodu (jak je patrné z mých starších ideoprojevů), zároveň jsem spolu s Pájím, šamanem kmene Bororo přesvědčen, že „Sta
17.11.2017   m.i.x  
Je to už takový pěkný zvyk, že se v listopadu schází adminstvo ke svému sněmu. Jednotícím prvkem letošního ročníku byla repetice. Nicméně jak praví staré přísloví: dvakrát nevytáhneš stejnou kramli.
Kdysi jsem udělal 2 otevřené blogy, které se evidentně neujaly a nikdo do nich nepřispíval, těžko říci nakolik to bylo netrefením se do tématu a nakolik mojí osobou. tyto blogy jsem tedy později smazal. Nicméně po dlouhé době to zkouším znovu, jelikož se mi dostalo zásadní inspirace a také by se to mohlo více trefit do poptávky zkomírající komínářské veřejnosti. Původně jsem plánoval napsat něco o zélandských horách a přimíchat do toho to trošku málo prekiontrie o které se tady dá mluvit, ale pak jsem od tohoto záměru odstoupil. Jednak o té prekiontrii by to tady bylo asi dost plytké ~
30.8.2017   m.i.x  
Největší cihelný komín světa a cesta k němu v pár fotografiích, několika slovech, jednom parodickém videu a deseti dnech čisté radosti.
obrazky pro radost.
16.1.2017   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   za rokem 2016 se zavřely dějiny a je možné bilancovat. Lze tedy říci, že to byl rok klidný, naplněný plodnou a tvořivou prací lezebnou a průzkumnickou, kde i Svaz českých komínářů přispěl svou nemalou hřivnou k všeobjímajícímu vesmírnému Dobru, Lásce, Štěstí, Spravedlnosti, Míru, Symetrii, Byndecismu a Marašigosondismu. Především o tom měl být tento ideoprojev, ale copak je to možné? Výdobytky komínářství jsou vytvářeny a vzdělávány všemi členy SČK, kteří na tom mají zájem. Hladký chod, legislativa a technická podpora tohoto blahodárného konání je dnes v rukách dvou subjektů - vedení SČK a kolegia adminů KODA. Atmosféra kolem komínářství ~
29.11.2016   m.i.x  
Rok se s rokem sešel a nebylo zbytí, aby se sešlo i adminstvo k rokování nad minulostí, současností a budoucností stroje, co pohání svět.
31.10.2016   Denisa  
28.10.2016 se uskutečnil již 13. ročník MTV, tentokrát na jihu Moravy. Troufám si říct, že akce byla i přes počáteční nepřízeň počasí povedená a jelikož se jí účastnil nejeden příznivec fotografie, určitě by stálo za to se podělit o záběry z obou papíren. Tak směle přidávejte :)
Nejsem moc dobrý vypravěč, ale v době neustálého bourání komínů jsem se rozhodla udělat fotoblog o naší společné opravě sladovnického komínu v pivovaru Dalešice. Vše začalo už na společné "retro akci" v březnu tohoto roku. Dohodli jsme se s paní provozní, že komín obhlédneme a vymyslíme, jak zamezit masakru, který po sobě zanechávají holubi. A nakonec se z toho stala nekolikadenní fuška, která ale za výsledek stála.
V srdci podšumaví, schovaná ve stínu lesa, nachází se na kraji vápencového lomu (spíše tedy lomečku) bývalá vápenka rodiny Mrázů. I když je jen dvě stovky metrů od jedné z hlavních silnic vedoucích do lůna lyžařských areálů, je všem zrakům víceméně skryta. Vápenka pochází z třicátých let, moc slávy si díky válce a létům následujícím neužila, navíc v padesátých letech vyhořela, a tak už nějakých padesát, šedesát let je ponechána napospas přírodě. Jednou za pár let je její okolí prořezáno, ale samotné tělo pece s komínem celá ta léta zarůstalo všemožným bejlím, až nebyla v podstatě vůbec vidět. 
New discoveries
New texts [CZ]
6.3.2018 23:34:27 Pertla

Demolice 6.12. 1983

6.3.2018 23:34:15 _M_

Do novostavby kasáren se v létě 1972 postupně stěhovaly jednotlivé součásti a jednotky 52. radiotechnického praporu takto:

Z Dobřan: - velitelství 52. radiotechnického praporu

                - provozní rota, později provozně spojovací uzel

                - technické opravny, pojízdné dílny KRAS a PAD-2

Z Chotěšova (kláštera): - velení a vojáci 520. místního radiotech. uzlu (MRU), přičemž technika již byla na místech, a to:

                                     * Krůtí hora 1x radiolokátor P-35, později byl nahrazen P-37 a 2x radiolokační výškoměr PRV-11

                                     * Hačava 1x radiolokátor P-14, později byl nahrazen O-14 a 1x výškoměr PRV-11

                                     * Hrašovík 2x radiolokátor P-15

                                   - velení a vojáci uzlu automatického velení (UAV). Technika též byla již v nových kasárnách, a to vpravo od vjezdu do kasáren. Jednalo se o tzv. objekty automatického příjmu, zpracování a předávání informací VP-02M (Vozduch) a 2x VP-11 (Kaskád) pro automatické navádění stíhačů.

 

V dřevěném domě (vlevo od vchodu) bylo už v době stěhování vojáků v pohotovosti společné velitelské stanoviště (VS) a naváděcí stanoviště (NS-2). Toto stanoviště mělo být sice provizorní, ale vydrželo až do zrušení praporu v r. 1991.

Na obranu a ochranu vzdušného prostoru byl na Krůtí hoře instalován naváděcí radiolokátor P-35, později pak modernizovaný typ P-37 (Dýšina). Dále zde byly dva radiolokační výškoměry PRV-11. Posádku tvořilo na 500 vojáků základní služby i z povolání.

 

V průběhu existence útvaru došlo k následujícím reorganizačním změnám:

- r. 1977 - 520. MRU se přejmenoval na 520. místní radiotechnickou rotu a UAV se přejmenoval na rotu velení.

- r. 1992 - 52. prapor se transformoval na 52. skupinu radiolokačního průzkumu a uvědomování (52. SkRLprU). skupina

                dostala, po zrušení rot Doubrava a Katovice, do podřízenosti 521. rotu Kříženec a 522. rotu Vranov.

- r. 1994 - V tomto roce byla 52. SkRLprU zrušena, a tím zanikl i útvar VÚ 8060 Stod. Na Krůtí hoře zůstala pouze likvidační skupina a v provozu jen jeden radiolokátor české výroby RL-4AS.

 

Vojáci a technika opustili místo v r. 1996. Následně byl objekt předán městu Stod, které jej v r. 2006 prodalo soukromé firmě. V současné době se zde nachází největší výcvikové centrum v ČR, Anti Terror Academy Training Centre.         

10.2.2018 23:11:06 m.i.x

V únoru 2018 na místě už jen bagry a hromady suti. Budovy spolu s komínem strženy zřejmě v závěru r. 2017.

29.1.2018 02:31:09 Bourka

Komín byl zbořen na přelomu ledna a února 2006.

7.1.2018 17:24:23 tomikp79

Serafina Liebische synové, mechanická tkalcovna, Cvikov čp. 319, Tovární ulice

Firma Serafin Liebich byla založena v roce 1835. V továrně tkala bavlněné, polobavlněné i hedvábné látky až do 20. let 20. století a to na 189 stavech hnaných parním srtojem. Po znárodnění se stala součástí n. p. Severka. Do dnešní podoby se tkalcovna dostala díky nejméně třem stavebním fázím, má půdorys písmena L. Nosné konstrukce jsou různých typů. První budova je třípodlažní, s fasádou členěnou pásy režného zdiva, s mohutnou římsou se zubořezem skládaným z cihel - ta se dochovala na jižní štítové straně. K ní bylo přistavěno kolmé křídlo a následně po té i podkrovní polopatro. Dnes je v továrně nový vlastník, vyrábí zde nábytek.

7.1.2018 17:17:43 tomikp79

Mechanická tkalcovna Josef Niessner, Cvikov, Tovární ulice č.p. 417

Mechanická tkalcovna na předměstí má velmi spletitou historii. Před hospodářskou krizí zaměstnávala na 900 lidí a další 560 výrobcům zadávala práci. Za krize byla velká část továrny zbořena, zachovala se jen přízemní hala. Po roce 1939 byly díky firmě Zwikauer Apparatwbaugesellschaftr m. b. H. přistavěny patrové železobetonové budovy, a továrna tak získala svou dnešní podobu. Firma vyráběla jemnou mechaniku pro leteckou výrobu. V budovách továrny sídlila i firma Schröder&Co (osobní i nákladní padáky). Po válce zde probíhala výroba knihařských strojů.

7.1.2018 13:03:45 tomikp79

Podle databáze prázdných domů je Severka bývalá mechanická tkalcovna Robert Riegert a synové, která byla postavena v roce 1885. V továrně bylo až 250 tkalcovských stavů. Za války se objekt stal pobočným závodem německé konfekční firmy Kempel & Leibfried z Bad Urach vyrábějící pracovní oděvy.

Po válce tu konfekční výroba zůstala a v roce 1949 byl závod začleněn do národního podniku Severka. Podle starosty provoz v továrně skončil před více než dvaceti lety.

 

 https://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/byvala-textilka-ve-cvikove-ohrozuje-okoli-cast-zbouraji-20180106.html

6.1.2018 22:22:40 danny666

rychlá demolice kusu fabriky: https://liberec.idnes.cz/cvikov-lindava-silnice-tovarna-dmq-/liberec-zpravy.aspx?c=A180105_163746_liberec-zpravy_jape

27.12.2017 08:50:50 kabik

I tenhle areál je k prodeji

26.12.2017 17:29:44 kabik

taktéž k prodeji

Kdyby někdo chtěl :-)

26.12.2017 17:02:23 kabik

areál je k prodeji

12.12.2017 20:10:58 Bourka

Galerie na PlzDi.cz.

Online:
limit 10 min.