Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.

Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.

The best point to start is the pregion or the map. If you have any information or visual material (photo, video) to contribute, please contact us.
User login:

User name

Password
1/2021 Autorem fotky je Ondra Kalus 09.01.2021 01/2021 - nová situace u nástupu: bilighorze začíná v cca 8 metrech Upgrade komína (foto Aleš Rosol) Upgrade komína (foto Aleš Rosol) Foto z vystavby puvodni verze komina. Zdroj: RTVPLUS.cz
Foto z vystavby (1.pol. 70.let 20.stol). Zdroj: Jablonecká Energetická Soucasna verze, 2021 1/2021 1/2021
Blog [CZ]
13.1.2020   Laco  
Vážené komínářky a komínáři,jistý druh extrémismu je pro činnosti spojené s prekiontrií příznačný. Pronikání na zakázaná území, ztékání vertikálních objektů vybuzujících ve většině obyvatelstva pocity závrati, jistoty pádu a smrti, skrývání se před ochrankáři a policejními složkami a nahánění se s rozličnými polomilitantními údernými jednotkami je s naším počínáním neodmyslitelně spojené. Tajuplnost spících fabrik a areálů či hřmot a výpary moderních provozů, se kterými se setkáváme při výkonu našeho ušlechtilého zájmu, to vše nám přináší pocit dobrodružství, objevování nebo dokonce romantického zážitku. Zároveň dává nahlédnout do zmizelého světa „předválečných“ hodnot,
3.7.2019   m.i.x  
Začátkem června měl na filmovém fulldome festivalu v Brně premiéru můj kraťas The Factory. Není to přímo o komínech, ale je to oslava industriální poetiky jako takové.
S Bouřkou si občas (pravda, mírně řečeno alibisticky) posteskneme, jak blog skomírá a jak už dlouho nikdo nic nenapsal a jak to bylo pěkný, když z každý větší akce byl blog a jak tohle a tamto...Nu, ale když nám letos lezba začíná zase hezky ožívat (snad to není jen můj pocit), co i ten blog zkusit oživit? Za formulace úřednicky zdegenerovaného projevu se případně omlouvám, každopádně si myslím, že akce jako letošní běžkoprekio si blog zaslouží, nechť tedy řádky a hlavně fotky promlouvají a přenesou nás i vás zpět do únorových dní na Šumavu.
10.1.2019   Laco  
Vážené komínářstvo,   máme zde nový rok 2019 v němž by se z prekiontrického hlediska dle očekávání, podobně jako v roce prošlém, opět nemělo dít nic převratného. Ti, kteří chtějí, lezou, ti, co se jim nechce, nelezou, každý si leze, kam chce a s kým chce, nejsou na to žádné kvóty, takže nikdo by se z toho důvodu neměl cítit opruzen. Pošuci třeští, ale postupem let vychládají a stávají se z nich menší pošuci, na jejich místa nastupují jiní, a tak je to dobře, protože prekiontrie by bez nich byla méně barevná a vonná. Idioti ovšem většinou idioty zůstávají, s tím nikdo nic nepořídí, kdyby to bylo možné, už by ~
20.11.2018   jakstep  
V roce 2012 me k.e.n nabadal at udelam post s prebaly desek zobrazujici industrialni tematiku. Noa ted koukam na debatu a tema evidentne zije furt. inu dobra, budiz blog - at je to na jednom miste. 
10.1.2018   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   žijeme ve zvláštní době, která se mimo jiné vyznačuje možností každého připojence dát světu okamžitě vědět, co si právě o čemkoliv myslí. Málokdy se jedná o příspěvky, které by významněji obohatily myšlenkové bohatství lidstva; spíše naopak. Sleduji-li na internetu některé debaty týkající se politiky, je zarážející, jaká míra netolerance, nenávisti, tuposti, chorého rozumu a duševních úchylek všeho druhu je tam ventilována. Tento trend prostupuje společností a jakkoliv jsem zastáncem názoru, že trocha uvážlivě dávkované nenávisti není na škodu (jak je patrné z mých starších ideoprojevů), zároveň jsem spolu s Pájím, šamanem kmene Bororo přesvědčen, že „Sta
17.11.2017   m.i.x  
Je to už takový pěkný zvyk, že se v listopadu schází adminstvo ke svému sněmu. Jednotícím prvkem letošního ročníku byla repetice. Nicméně jak praví staré přísloví: dvakrát nevytáhneš stejnou kramli.
Kdysi jsem udělal 2 otevřené blogy, které se evidentně neujaly a nikdo do nich nepřispíval, těžko říci nakolik to bylo netrefením se do tématu a nakolik mojí osobou. tyto blogy jsem tedy později smazal. Nicméně po dlouhé době to zkouším znovu, jelikož se mi dostalo zásadní inspirace a také by se to mohlo více trefit do poptávky zkomírající komínářské veřejnosti. Původně jsem plánoval napsat něco o zélandských horách a přimíchat do toho to trošku málo prekiontrie o které se tady dá mluvit, ale pak jsem od tohoto záměru odstoupil. Jednak o té prekiontrii by to tady bylo asi dost plytké ~
30.8.2017   m.i.x  
Největší cihelný komín světa a cesta k němu v pár fotografiích, několika slovech, jednom parodickém videu a deseti dnech čisté radosti.
obrazky pro radost.
New discoveries
New texts [CZ]
5.1.2021 08:02:35 starbreaker

Byť se komín technicky vzato dnes nachází již na katastru obce Lomnice, byl pro jednotu názvů komínů v původním areálu zvolen název, který nesl samotný VÚ, tedy Dětřichov nad Bystřicí.

1.1.2021 15:54:48 starbreaker

Dle sdělení vrátného byl komín odstřelen na jaře roku 2020.

22.12.2020 21:56:57 starbreaker

Informace z katalogu NPÚ: Dům vznikl v letech 1924-25 jako novostavba pro účely České obchodní společnosti (Bömische Handels-Gesellschaft). Ústecká pobočka společnosti byla založena roku roku 1910, jejím ředitelem byl až do své smrti v roce 1923 básník Jan Machalický.[1] Projekt sídla pobočky zhotovil známý architekt Osvald Polívka, mj. spoluautor pražského Obecního domu. Je možné se domnívat, že zakázku získal díky svému tchánovi Tomášovi Černému, jenž byl mimo jiné náměstkem předsedy správní rady Živnostenské banky.[2] V průběhu 20. století se v budově vystřídalo několik institucí počínaje Živnobankou (spoluvlastník již od počátku), od roku 1938/39 Dresdner Bank[3], v roce 1940 se v mansardě chystal usídlit Říšský stavební úřad, následoval Krajský výbor KSČ. Po sametové revoluci užívala objekt banka IPB, později ČSOB. Po odchodu ČSOB zůstal dům prázdný. V roce 2010 bylo přízemí upraveno architektem Lubošem Kotišem pro obchodní účely (AAA oděvy atp.).

 
22.12.2020 17:25:04 Ubikvist

Sýrárna v Kruhu proslula výrobou jediného sýru ementálského typu v České republice. Výrobu ukončila k 1. červnu 2007. Ještě na začátku roku 2006 neměla sýrárna problémy s odbytem a poptávka stále převyšovala výrobu. Ementál sýrárna dělala v sedmdesáti kilogramových blocích. V témže roce ale sýrárnu koupil francouzský mlékárenský gigant Lactalis. Dle Bohumila Šíra, jednoho z bývalých zaměstnanců sýrarny, Lactalis sýrárnu kupoval zřejmě jen proto, aby získal technologii. Ředitel Lactalisu Jean - Marie Ceruffi zdůvodnil konec sýrárny tím, že tak malý provoz nemohl konkurovat českým i zahraničním velkovýrobcům.

21.12.2020 13:31:26 Ubikvist

Historie:

 

V roce 1895 postavil Josef Horáček při svém hostinci č.p. 57 továrnu na bavlněné látky. Později provedl ještě přístavbu tkalcovny. V roce 1906 továrnu prodal Karlu Simonovi z Nové Paky, který ji ještě rozšířil (v roce 1914 zde již fungovalo 850 tkalcovských stavů). Tkalcovnu později koupila firma Sigl a spol., jež tu zavedla výrobu lněných látek. Později byla továrna přebudována na Kovozávody, dnešní P-Kvartet.

V roce 2020 došlo k ubourání a zastřešení komína. Na plechovou stříšku bylo v témže roce instalováno čapí hnízdo s kovovou podložkou. 

17.12.2020 14:50:50 Mc

Zdroj youtube:

Scottish Power

(překlad)

 

Ikonické komíny Cockenzie byly zničeny kontrolovanou explozí v sobotu 26. září, která navždy změnila panorama kolem East Lothian a Forth.

 

Zachytili jsme okamžiky vedoucí k stisknutí tlačítka a mluvili s bývalými pracovníky na stanici a místními obyvateli, než se poprvé a naposledy spojily komíny.

 

Cockenzie, která byla původně v provozu v létě 1967, byla oficiálně otevřena 24. května 1968 ministrem zahraničí pro Skotsko The Rt. Hon. William Ross. Elektrárna za dobu své životnosti vyprodukovala více než 150 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je dostatečné množství k pokrytí průměrné roční potřeby elektřiny více než 1 milion domácností každý rok během 45 let jejího provozu. Celkově se odhaduje, že během výstavby a provozu bylo v Cockenzie zaměstnáno více než 10 000 lidí, přičemž v širším dodavatelském řetězci a místní oblasti je podporováno mnoho tisíc dalších pracovních míst.

 

Když byla společnost Cockenzie otevřena v roce 1967, jednalo se o největší elektrárnu ve Skotsku a Británie byla ještě 2 roky vzdálená od zemního plynu používaného při výrobě elektřiny. Uhlí představovalo přibližně 72% vstupního paliva použitého při výrobě elektřiny v Británii, ve srovnání s přibližně 20,5% v roce 2014.

 

 V průměrném roce by stanice přijala přibližně 800 nákladních uhlí na vlak, což znamená, že až 36 000 nákladních vlaků zastavilo v továrně na manipulaci s uhlím v Cockenzie, aby dodávaly po celou dobu životnosti stanice. Poslední dodávka proběhla v sobotu 9. března ve 15:00.

 

Stanice byla navržena sirem Robertem Matthewem (který také navrhoval letiště v Edinburghu a Royal Commonwealth Pool) a je známá svými charakteristickými dvojitými komínovými komíny a byla postavena s výrobní kapacitou 1 200 MW, která zahrnuje čtyři identické jednotky, z nichž každá je schopna generovat 300 MW. Díky strategickým investicím a vysoké úrovni údržby stanice pohodlně přežila své původní odhady 25–30letého životního cyklu.

17.12.2020 14:49:38 Mc

Dle dostupných informací byl komín 149 metrů vysoký.

17.12.2020 14:33:38 Mc

Zdroj youtube: 

Scottish Power

(překlad)

 

 

Ikonické komíny Cockenzie byly zničeny kontrolovanou explozí v sobotu 26. září, která navždy změnila panorama kolem East Lothian a Forth.

 

Zachytili jsme okamžiky vedoucí k stisknutí tlačítka a mluvili s bývalými pracovníky na stanici a místními obyvateli, než se poprvé a naposledy spojily komíny.

 

Cockenzie, která byla původně v provozu v létě 1967, byla oficiálně otevřena 24. května 1968 ministrem zahraničí pro Skotsko The Rt. Hon. William Ross. Elektrárna za dobu své životnosti vyprodukovala více než 150 terawatthodin (TWh) elektřiny, což je dostatečné množství k pokrytí průměrné roční potřeby elektřiny více než 1 milion domácností každý rok během 45 let jejího provozu. Celkově se odhaduje, že během výstavby a provozu bylo v Cockenzie zaměstnáno více než 10 000 lidí, přičemž v širším dodavatelském řetězci a místní oblasti je podporováno mnoho tisíc dalších pracovních míst.

 

Když byla společnost Cockenzie otevřena v roce 1967, jednalo se o největší elektrárnu ve Skotsku a Británie byla ještě 2 roky vzdálená od zemního plynu používaného při výrobě elektřiny. Uhlí představovalo přibližně 72% vstupního paliva použitého při výrobě elektřiny v Británii, ve srovnání s přibližně 20,5% v roce 2014.

 

 V průměrném roce by stanice přijala přibližně 800 nákladních uhlí na vlak, což znamená, že až 36 000 nákladních vlaků zastavilo v továrně na manipulaci s uhlím v Cockenzie, aby dodávaly po celou dobu životnosti stanice. Poslední dodávka proběhla v sobotu 9. března ve 15:00.

 

Stanice byla navržena sirem Robertem Matthewem (který také navrhoval letiště v Edinburghu a Royal Commonwealth Pool) a je známá svými charakteristickými dvojitými komínovými komíny a byla postavena s výrobní kapacitou 1 200 MW, která zahrnuje čtyři identické jednotky, z nichž každá je schopna generovat 300 MW. Díky strategickým investicím a vysoké úrovni údržby stanice pohodlně přežila své původní odhady 25–30letého životního cyklu.

 

 

17.12.2020 14:32:18 Mc

Dle dostupných údajů byl komín 149 metrů vysoký.

30.11.2020 15:29:13 Bourka

V souvislosti se změnou technologie se komín stal nepotřebným a v roce 2020 byl zbořen.

25.11.2020 22:12:45 starbreaker

Plánuje se přestavba komína na rozhlednu - https://sever.rozhlas.cz/netypickou-vyhlidku-chce-vybudovat-krasna-lipa-vznikne-prestavbou-stareho-komina-8367413

25.11.2020 21:15:55 kabik

Původně Knoblochův pivovar byl založen roku 1874 Albrechtem Goldfingerem v místě bývalé Gottlasovy kartounky, který ho v roce 1875 prodal firmě Kallberg a synové. V roce 1880 jej koupil Karel Knobloch a vlastnil ho až do své smrti v roce 1888. Během dalších let se majitelé střídali. Významným vlastníkem byla společnost The Bohemian Brewerie Limited, která pivovar významně rozšířila a modernizovala. Záhy se však dostala do finančních potíží a pivovar je prodán společnosti První parostrojní pivovar v Praze VIII. V roce 1928 je vaření piva ukončeno a pivovar zrušen. (zdroj: ceskepivo-ceskezlato.cz)

 

Zajímavé čtení v tomto PDF , odkud pocházejí i foto. Anebo v tomto PDF .

 

pozn.: Gottlasova kartounka byla spolu se strojírnami Ruston a spol., kolem roku 1832, první továrnou v Libni.

 

 

24.11.2020 06:30:54 kabik

O barvírně se zmiňují listy židovské obce a také portál holocaust.cz .

Též se o továrně dá najít zmínka z dob budování zdymadel v Tróji (r. 1900), kdy musel být za 200000 Korun upraven přivaděč do továrny. (autor: ing. Břetislav Tolman, 1902)

Josef Feitis zemřel roku 1911 ve věku 72let.

 

Zajímavostí je, že před barvírnou zde byla před rokem 1900 Kinzelbergerova chemická továrna. Továrnu vedl E. Porges, syn Leop. Porgese, majitele smíchovské kartounky. A spolupracovali i se Spolkem pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem, kde vyráběli alizarin - červené barvivo.

23.11.2020 21:19:45 kabik

po úpadku pivovaru roku 1928 se areál začal transformovat na více provozů a mimojiné i Bednářovu parní mlékarnu.

Zajímavé čtení nabízí toto pdf , kde je zmíněna i nedaleká továrna na nábytek fy. Jirásko.

Nutno podotknout, že o něco výše, ul. Kotlaska 5, fungovala až do konce 1. sv. války továrna na dýmky Fritsche a Thein. Což trochu koresponduje s tím, že v části Libně, kolem dnešní Voctářovy ul., bylo židovské ghetto.

23.11.2020 13:53:46 Bourka

Tento komín byl posledním zbylým ze čtveřice prekionů ve Smaltovně. Zbořen byl až v roce 2002.

Online:
limit 10 min.