Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.

Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.

The best point to start is the pregion or the map. If you have any information or visual material (photo, video) to contribute, please contact us.
User login:

User name

Password
detail bilighorze hloubka ukotvení v podstavci ve třetí fázi zbytková valející se na střeše ve druhé fázi opřená Plechovka v první fázi na zemi nepřerušený dřík
8/2020 - vrchní část komína už bez ochozu 8/20 jižní ježek v 7/8/20 dmychadlo a přídavná plechová trubice, 08/2020
Blog [CZ]
13.1.2020   Laco  
Vážené komínářky a komínáři,jistý druh extrémismu je pro činnosti spojené s prekiontrií příznačný. Pronikání na zakázaná území, ztékání vertikálních objektů vybuzujících ve většině obyvatelstva pocity závrati, jistoty pádu a smrti, skrývání se před ochrankáři a policejními složkami a nahánění se s rozličnými polomilitantními údernými jednotkami je s naším počínáním neodmyslitelně spojené. Tajuplnost spících fabrik a areálů či hřmot a výpary moderních provozů, se kterými se setkáváme při výkonu našeho ušlechtilého zájmu, to vše nám přináší pocit dobrodružství, objevování nebo dokonce romantického zážitku. Zároveň dává nahlédnout do zmizelého světa „předválečných“ hodnot,
3.7.2019   m.i.x  
Začátkem června měl na filmovém fulldome festivalu v Brně premiéru můj kraťas The Factory. Není to přímo o komínech, ale je to oslava industriální poetiky jako takové.
S Bouřkou si občas (pravda, mírně řečeno alibisticky) posteskneme, jak blog skomírá a jak už dlouho nikdo nic nenapsal a jak to bylo pěkný, když z každý větší akce byl blog a jak tohle a tamto...Nu, ale když nám letos lezba začíná zase hezky ožívat (snad to není jen můj pocit), co i ten blog zkusit oživit? Za formulace úřednicky zdegenerovaného projevu se případně omlouvám, každopádně si myslím, že akce jako letošní běžkoprekio si blog zaslouží, nechť tedy řádky a hlavně fotky promlouvají a přenesou nás i vás zpět do únorových dní na Šumavu.
10.1.2019   Laco  
Vážené komínářstvo,   máme zde nový rok 2019 v němž by se z prekiontrického hlediska dle očekávání, podobně jako v roce prošlém, opět nemělo dít nic převratného. Ti, kteří chtějí, lezou, ti, co se jim nechce, nelezou, každý si leze, kam chce a s kým chce, nejsou na to žádné kvóty, takže nikdo by se z toho důvodu neměl cítit opruzen. Pošuci třeští, ale postupem let vychládají a stávají se z nich menší pošuci, na jejich místa nastupují jiní, a tak je to dobře, protože prekiontrie by bez nich byla méně barevná a vonná. Idioti ovšem většinou idioty zůstávají, s tím nikdo nic nepořídí, kdyby to bylo možné, už by ~
20.11.2018   jakstep  
V roce 2012 me k.e.n nabadal at udelam post s prebaly desek zobrazujici industrialni tematiku. Noa ted koukam na debatu a tema evidentne zije furt. inu dobra, budiz blog - at je to na jednom miste. 
10.1.2018   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   žijeme ve zvláštní době, která se mimo jiné vyznačuje možností každého připojence dát světu okamžitě vědět, co si právě o čemkoliv myslí. Málokdy se jedná o příspěvky, které by významněji obohatily myšlenkové bohatství lidstva; spíše naopak. Sleduji-li na internetu některé debaty týkající se politiky, je zarážející, jaká míra netolerance, nenávisti, tuposti, chorého rozumu a duševních úchylek všeho druhu je tam ventilována. Tento trend prostupuje společností a jakkoliv jsem zastáncem názoru, že trocha uvážlivě dávkované nenávisti není na škodu (jak je patrné z mých starších ideoprojevů), zároveň jsem spolu s Pájím, šamanem kmene Bororo přesvědčen, že „Sta
17.11.2017   m.i.x  
Je to už takový pěkný zvyk, že se v listopadu schází adminstvo ke svému sněmu. Jednotícím prvkem letošního ročníku byla repetice. Nicméně jak praví staré přísloví: dvakrát nevytáhneš stejnou kramli.
Kdysi jsem udělal 2 otevřené blogy, které se evidentně neujaly a nikdo do nich nepřispíval, těžko říci nakolik to bylo netrefením se do tématu a nakolik mojí osobou. tyto blogy jsem tedy později smazal. Nicméně po dlouhé době to zkouším znovu, jelikož se mi dostalo zásadní inspirace a také by se to mohlo více trefit do poptávky zkomírající komínářské veřejnosti. Původně jsem plánoval napsat něco o zélandských horách a přimíchat do toho to trošku málo prekiontrie o které se tady dá mluvit, ale pak jsem od tohoto záměru odstoupil. Jednak o té prekiontrii by to tady bylo asi dost plytké ~
30.8.2017   m.i.x  
Největší cihelný komín světa a cesta k němu v pár fotografiích, několika slovech, jednom parodickém videu a deseti dnech čisté radosti.
obrazky pro radost.
New discoveries
New texts [CZ]
11.8.2020 10:17:10 xjarda

Na místě budují nový kotel a komín je čersvě oplocen, plot jednoduchý, bez ostnáče, ale na patu komína míří kamera.

22.7.2020 16:24:39 rene

3/2020  Komínu zmizel ochoz, sklárna zdemolována, druhý komín sklárny stál.

16.7.2020 18:50:41 tomikp79

7/2020 byl komín vyvložkován a vyčnívá nad tvárnicový dřík,tudíž je třeba ho přeměřit

14.7.2020 10:37:25 voltik

V pivovaru se opět začne po desítkách letech vařit pivo !

 

" 13. 5. 2020, bylo po předchozích jednáních, podepsáno memorandum o spolupráci mezi vlastníkem objektů bývalého pivovaru v Kladně - Kročehlavech, panem Vladislavem Tesárkem, pivovarníkem a vlastníkem značky "Pivo Václav" panem Ing. Václavem Strnadem a předsedou Spolku Otakar Kročehlavy, Mgr. Robinem Tesárkem. Předmětem a účelem tohoto memoranda je obnova tradice pivovarnictví a výroby piva, jakož i dalších souvisejících výrobků a činností v budovách býv. pivovar v Kladně-Kročehlavech! Chystá se tedy obnova výroby piva v kročehlavském pivovaru. "

 

Viz FB Areál bývalého pivovaru Kladno-Kročehlavy

22.6.2020 06:23:52 voltik
Opuštěný areál bývalé vodárny. V roce 1891 byla dokončena realizace studní včetně stavby vodárny Dobrá, ze které se čerpala voda až do zemního vodojemu, později i do věžového vodojemu v Kladně a odtud do města.
 
18.6.2020 10:44:33 Ubikvist

Na komíně jsou instalovány kamery na sledování čápů:

  • on-line kamera s obnovou snímku po 60 vteřinách, která je v provozu 365 dní v roce
  • on-line kamera s živým streamováním na platformu youtube, která je v provozu celoročně 
  • hnízdo snímají dvě kamery: UVC G3-PRO s Full-HD rozlišením a UVC G4-PRO se 4K rozlišením, kamery mají v nočních hodinách infračervený přísvit s dálkově regulovanou intenzitou
  • u obou kamer je možné dálkově nastavovat velikost zoomu, což umožňuje sledovat i detaily při hnízdění
  • celkové náklady na pořízení hardware (držák, 2x webkamera, kamerový server, bateriová záloha elektrické energie) a provoz se pohybují okolo 40 tisíc Kč.

 

Čapí hnízdo v Bohuslavicích má vlastní webovou stránku:

14.6.2020 19:27:14 starbreaker

Studiem historických pramenů zjištěno, že objekt byl vždy teplárnou. Nepatřil tedy k papírnám, jak bylo na kartě komína uvedeno.

8.6.2020 13:38:12 jejda

06/2020 Objekt se postupně demoluje, půlka už je srovnána se zemí. Místní dělník nevěděl, zda komín zůstane stát. 

1.6.2020 11:53:24 xjarda

Komín se nachází za objektem "megaknihy.cz", za číslem popisným 25

18.5.2020 15:52:39 Mc

Komín dle dostupných údajů měřil 700 stop.

 

13.5.2020 18:59:23 Mc

Chladící věž dle dostupných údajů měřila 90 metrů.

13.5.2020 18:59:08 Mc

Chladící věž dle dostupných údajů měřila 90 metrů.

11.5.2020 17:35:31 k.e.n

Nejvíce nejjižnější komín ČR.

11.5.2020 07:21:06 starbreaker

O továrně: Továrna na nitě Karla Lischkeho byla založena roku 1880 kousek nad chřibským náměstím. Rodů Lischkeů patřila až do doby 2. světové války, po níž byla znárodněna jako n.p. Cotona. Později došlo k přejmenování Sponit a naposledy továrna patřila pod n.p. Benar. Výroba zde byla ukončena roku 1977 a od té doby objekt chátrá. Již od poloviny 90. let je na celý objekt vystaven demoliční výměr, ale soukromý majitel se k demolici zatím neodhodlal.

O komínu: Oktagonální komín patří s rokem postavení 1880 k nejstarším komínům děčínského okresu. Přes více než 130 let od doby postavení a desetiletí bez údržby se dochoval ve vynikajícím stavu, bez výraznějších narušení dříku a v původní výšce. Pro komíny severu Čech je netypický velice jednoduchým přechodem z hranolového podstavce do oktagonálního dříku, bez tradiční kaskády. Komín byl v minulosti zajímavý tím, že na dříku byly umístěny chyty horolezecké stěny, která vedla cca do 2/3 výšky komína. V letech 2018 - 2019 však byla stěna demontována.

30.4.2020 12:17:30 starbreaker

Stávající válcový komín není původním komínem sladovny. Předtím na jeho místě stával oktagonální komín, který byl postaven zřejmě na počátku 70. let 19. století. Ten byl v rámci přestavby celého hvozdu v roce 1924 odstraněn a nahrazen současným válcovým komínem. Zajímavostí je, že projekt z roku 1924 původně počítal opět s oktagonálním komínem, ale v průběhu stavby bylo od záměru (zřejmě v souladu se soudobým trendem, kdy se již oktagonální komíny téměř nestavěly) upuštěno a byl vystavěn v té době typický komín okrouhlého profilu. Stahovací obruče byly osazeny dodatečně.

 

V červnu 2016 byly zahájeny záchranné práce na objektu sladovny. Během nich byla stržena havarijní část střechy, budou dozděny propadlé klenby a objekt opatřen novou (prozatímní) střechou. Na podzim téhož roku byly zahájeny projekční práce na kompletní rekonstrukci objektu. Mezitím se dočkal v rámci sanace nejkritičtějších části obnovy i krov hvozdu, včetně komína samotného. Tyto práce byly zahájeny v březnu 2020, kdy bylo obnaženo i samotné propojení klenby hvozdu a komína. V rámci opravy komína se po téměř 100 letech vrátil na své místo (v podobě repliky původního) klobouk pana starého.

Online:
limit 10 min.