General data:
Class:PT  (Piditrpaslion)
Height:12 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:^44čh
Bilighorze:C  (Tacks)
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:STC  (Středočeský)
County:MB  (Mladá Boleslav)
Municipality:Kněžmost
Coords:
50°29'14.071"N,15°2'27.539"E
Details (CZ):10 display >>
Record history:
29.4.2013
20:35:56
+ Apache - Devirgace
27.4.2024
10:07:46
+ Honza - doplnění detailu o čapí hnízdo
Map + photo
Celkový pohled Z boku
Dřík s bilighorzí Protáhlé kramle
Poznámky
27.4.2024 10:06:33 Honza

Článek z www.denik.cz 25. 4. 2024:

 

Tragédie a naděje čápů z Kněžmostu. O vejce se starají poděbradští záchranáři

 

Dojemný a zároveň krutý je letošní sledovaný příběh čapího páru z Kněžmostu. Řada pozorovatelů hnízda na online kameře začala mít o víkendu podezření, že není všechno, jak má být. Zatím harmonický průběh života čapího páru, který se střídal na šesti vejcích, se zasekl a nabral zcela jiné obrátky. Ačkoliv ochránci přírody zasahují do života čápů jen v nejnutnějších případech, právě tady konat museli.

 

Zatímco u jiných hnízd v republice sledují čápi tisíce fanoušků už několik let, kamera v Kněžmostu na Boleslavsku byla instalována a spuštěna letos na konci března. V té době už byl jeden z čápů zpět z jižních krajů na hnízdě a brzy se k němu připojil i druhý.

 

Páreček začal hnízdo upravovat a 9. dubna se na hnízdě objevilo první vejce. Postupně jich samice snesla šest. Jak je u čápů zvykem, na vejcích seděli střídavě oba čápi, kteří také létali pro potravu a vylepšovali hnízdo.

 

Fanoušci u online kamery se těšili na dojemné okamžiky vylíhnutí čápat a následnou několikaměsíční výchovu. Plán se začal bořit během uplynulého víkendu. Pozorovatelé upozornili na fakt, že na hnízdo se vrací pouze jeden čáp – samec. Což se zpětným přehráním nahrávek potvrdilo.

 

Zásah ochránců

Situaci sledovali i ochránci přírody ze stanice na poděbradském Huslíku. V úterý se rozhodli konat. „Museli jsme bohužel zasáhnout u hnízda čápů v Kněžmostě. K tomuto zásahu jsme se dlouho rozhodovali. Od sobotního dne sledující na webkamerách a místní obyvatelé začali projevovat obavy, že na hnízdě se nachází pouze jeden z rodičů. Vždy se snažíme do přirozených procesů (hnízdění) nezasahovat, pokud k tomu nejsou oprávněné důvody. Jeden z nich je, když živočich zahyne z důvodu lidské činnosti, jako jsou například sloupy elektrického vedení. V tomto případě se zatím úhyn samice nepotvrdil, ale vnímáme ho jako vysoce pravděpodobný,“ vysvětlil postup zvířecích záchranářů vedoucí stanice Luboš Vaněk.

 

Všech šest vajec z hnízda odebrali a odvezli je do umělé líhně v poděbradské stanici. Podle prvních výsledků jsou všechna vejce oplodněná. Tedy existuje naděje, že se ze všech vylíhnou malí čápi. „Budeme se snažit je úspěšně odchovat. Poté je ve spolupráci s našimi kolegy umístíme do náhradních hnízd, kde budou mít šanci na další život ve volné přírodě,“ doplnil Vaněk.

 

Možná nová partnerka

Na opuštěného samce na kněžmostském komíně byl v posledních dnech smutný pohled. Zkušenost z podobného případu ve Vrchlabí však dává naději, že se i pro něj všechno v dobré obrátí. „Doufáme, že se i zde podaří samcovi najít novou partnerku, se kterou by mohl znovu zahnízdit, a stihl by ještě letos přivést na svět další potomky. Držíme mu palce,“ konstatoval vedoucí poděbradských záchranářů.

 

Podobnou víru mají i fanoušci, kteří dál sledují kněževeské hnízdo na online kameře. „Až se z toho vzpamatuje, třeba k němu přiletí nová čápinka a ještě by mohli vychovat nové dráčky. Necháme se překvapit, příroda je mocná čarodějka,“ napsala za všechny Hana Kuncová.