[menu]
Vstup pro registrované uživatele

Přihlašovací jméno

Heslo
Vítejte na stránkách [KO]komínové [DA]tabáze. Jedná se o ojedinělý projekt dokumentující industriální komíny v České republice i zahraničí. Data v databázi vznikají důkladným terénním průzkumem či studiem historických pramenů a procházejí systémem ověření a kontroly tak, aby byla zajištěna maximální přesnost a relevance. Tvůrce a autory obsahu motivuje především zájem o tyto specifické stavby, jakož i o industriální architekturu obecně. Do databáze přispívají členové Svazu českých komínářů.
Hledáte-li informace o komínech, je nejlépe začít v pregionech nebo použít mapu. Pokud naopak máte nějaké zajímavé informace, svědectví či fotografie, neváhejte nás kontaktovat.
Právě aktivní:
limit 10 min.
půdní část (2015) pohled z hradu Hazmburk (ten vlevo) pohled z hradu Hazmburk demolice - 26. 11. 2015 (foto: Jiří Suchomel) 2015 Dočasné foto z google street view
Pata komína Nezvykle vysoký podstavec (zvlášť v poměru k celkové výšce) v době před demolicí - rok 2011 Vyobrazení (bohužel velmi nekvalitní) z 20. let. Komín je vertikála vpravo detail celkové foto celkové foto - dočasné
Blog
Vzhledem k dnešnímu kulatému výročí pravzniku DPK, je záhodno alespoň v krátkosti připomenout okolnosti počátků těchto našich „Komínových dušiček“. Přesně před 10 lety, jak dnes ráno připomenul na debatě Čenda, přestoupil do posmrvize kostičkáč v ETU. Ten večer, 26.11.2005, jsme si se spolulezcem Krabem řekli, že by bylo záhodno nějak připomenout komíny padlé. A protože jsme měli přímo v srdci pokomíní jednu stále bolavou jizvu, vzali jsme smuteční prekiosvíci a v noci, přímo na místě padlého komína, zavzpomínali na tento náš nedobytý prekiocíl. Tato tichá tryzna byla v podstatě prvním aktem v rámci ještě přesněji nespecifikovaného DPK.Víceméně přesně po roce přišla ~
Na přednášce v muzeu v Jílovém u Prahy se mi do rukou dostala skvostná kniha:Ing. V. Fisher a spol.Tovární komíny, vodojemy na komínech, rekonstrukce. Jedná se, jak jsem pochopil, o reklamní tisk komínářské firmy p. Fishera sestávající ze seznamu provedených děl a jejich vybraných parametrů. Dnešní mluvou: portfolio. Pro nás je to jistě těžko vyčerpatelná studnice informací, jak pro milovníky čísel, tak drbů o komínech.Kdo z vás například tušil, že "reservoir komína železárny Pražské společnosti železářské v Libčicích nad Vltavou byl postaven bez pevného lešení a bez přerušení topení"? Nebo že komín pivovaru v Braníku postavili komínáři jako 49-metrový, takže ~
13. září 2015 se uskutečnil druhý ročník magabrózní glogarizace v Žatci, tentokrát u příležitosti kandidatury Žatce do UNESCO. Myslím, že taková akce (ač tam jistě mnozí chtěli být a nemohli...) si zaslouží společnou galerii. Valte tedy sem své fotky!  
24.7.2015   k.e.n  
Krátká zpráva o pražských NEJ v MF. Redaktoři šili článek poněkud horkou jehlou, holt po tom, co o nás píše BBC a jiná světová média, zjistili, že jsou poněkud pozadu. Bohužel článek podle toho vypadá a je tam spousta chyb…Sken článku zde.
The climb that left me frozen with fear 7 hours ago From the section Magazine   There are thousands of industrial chimneys in the Czech Republic, with many dating back to the late 19th Century - most are no longer used and a group of enthusiasts spend their weekends climbing the structures. Alastair Lawson joined them in Zelezny Brod, but soon regretted it. I am 40m (130ft) up a 120-year-old chimney in the north-east of the Czech Republic and I am having a minor panic attack. My legs feel like lead weights as I look down on the tiny figures on the ground below me. "Are ~
You are here: Home » Cheap Thrills: Get Your Chimney Climb On May 18, 2015 | 0 Comments Cheap Thrills: Get Your Chimney Climb On Rebellion against communist authorities turns into high-soaring hobby   By Devan Schulte Chimney Climbers, an organization established about 34 years ago in Prague, that now boasts over 1,000 members. Photos courtesy Martin Vystejn. On the top of Slovenia’s highest chimney, Martin Vystejn may look like a speck. The Trbovlje smokestack stands at 360 meters (1,182 feet) yet, Vystejn said that for him, the climb to its top is “quite basic.” The stocky, 53-year-old Prague native is the president and chairman of the Czech ~
Sice už od 70. výročí intenzivního bombardování (nejen) plzeňské škodovky uplynulo několik týdnů, ale přesto si myslím, že stojí za to zveřejnit snímky, které se ke mně nedávno dostaly mailem. A ačkoliv se tyto fotografie dají už najít i na internetu, podle mě na kodu patří.
Dne 16.5.2015 byl uskutečněn výstup na nejvyšší evropský komín: GU M 360/1 Termoelektrarna Trbovlje (Slovinsko). Obrovské díky patří iniciátoru celé akce, Tuvy-mu a hlavně pracovníkům elektrárny, kteří výstup umožnili. Jmenovitě si zaslouží zmínit zejména p. Ervin Renko a p. Otmar Bevk, kteří nad výstupem převzal supervizi a provedli nás celou elektrárnou. První z nich nakonec s námi i vystoupil a poprvé se dotkl dmychadla „svého prekionu“.
16.3.2015   k.e.n  
 Tak jsme se dočkali! Počet prekionů, které KODA eviduje, se dnes přehoupl do pěticifří a následně na počátek jedenácté tisícovky. Ta desátá tentokrát přibývala poměrně volněji, než čtyři, pět předešlých, které se zvládly naplnit většinou během 12-14 měsíců. Té zatím poslední kompletní to trvalo téměř rok a půl.No a chvilku jsme se tu taky báli, že nastal KOnec SvěDA, KODA odmítala nové komíny zobrazit, ale nakonec zásah m.i.Xův z Pendolína mířícího k Chebu vrátilo KODU do starých kolejí. Vzhledem k tomu, že je od letoška přiskříplý vstup do svazu a nové potřebné divize jen tak nevzniknou (zejména Čína a Severní Korea ~
2.3.2015   m.i.x  
V posledních dnech (ne-li týdnech) jsem se opět dostal k tomu, abych trochu zapracoval na KODě. Sem tam si toho občas někdo i všimnul, zejména když mi to celé skoro na den spadlo :D Změn je spousta, ale jsou vesměs skryté kdesi pod několika pokličkami. I tak mi ale pár lidí říkalo, ať se to pokusím sepsat, aby si to každý nemusel objevovat postupně. Bude to tedy delší.
10.000
Nové devirgace
Nové poznámky a texty
25.11.2015 17:34:49 starbreaker

Komín Fuchsovy fabriky na výrobu jízdních kol byl předchůdcem dnešního segmentového komína, který ho nahradil v 80. letech. Komín nebyl v 80. letech zbořen celý, nýbrž se zachoval nezvykle štíhlý podstavec. I ten však byl v průběhu rekonstrukce továrny (dnes známé pod názvem Velobel) v letech 2012 - 2013 odstraněn. V demolici je dnes i kotelna, protože Velobel přešel na způsob vytápění plynem.

24.11.2015 21:47:15 Dalik_Vrtule_muz

Asi budu za prudiče, ale onehdá jsem tamdudy jel a žádný komíny jsem neviděl. A že byly kdysi ze třináctky vidět hezky, aspoň myslim.

Tak já jen, kdyby tam někdo chtěl pořádat výstup, tak asi nastane výspuch.

23.11.2015 19:59:28 lukas4

Společnost BUZULUK a.s. se zabývá navrhováním, vyvíjením a výrobou technologii pro gumárenský a pneumatikárenský průmysl. Dále navrhujeme, vyvíjíme a vyrábíme široký sortiment litinových a ocelových pístních a těsnících kroužků či větší série speciálních odlitků včetně CNC obrábění. Strojírenská firma s vlastní slévárnou a více než 555 lety zkušeností. BUZULUK a.s. je tvořen dvěma hlavními divizemi Divizí Gumárenské stroje a Divizí Pístní kroužky.

23.11.2015 19:23:42 Laco

Firma POLYTEZA spol. s r.o. provozuje v současné době jednu kotelnu, kterou má pronajatou od obce Holoubkov.

  • celkový výkon 2,2 MW
  • čtyři kotle VIADRUS G500
  • napojeno 12 objektů s byty
  • centrální příprava TUV
  • automatický režim s dohledem 3 x za 24 hodin
  • v případě poruchy přivolání obsluhy pomocí mobilního telefonu
  • celé tepelné hospodářství obce Holoubkov je napojeno na centrální dispečink
22.11.2015 19:26:48 LiKu

Akciová společnost pro zpracování draselných louhů v Kolíně / Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, Havlíčkova 605

V roce 1906 byla založena z podnětu frankfurtské „Deutsche Gold und Silberscheidenanstalt“ (nynější „Degussa“) společnost pod obchodním jménem „Akciová společnost pro zpracování draselných louhů v Kolíně“. Nosným výrobním sortimentem byla výroba kyanidu sodného a draselného, kapalného kyanovodíku, sazí, síranu amonného a kyanovodík z tzv. melasových výpalků dodávaných lihovary. Téměř všechen kyanid sodný se exportoval do jižní Afriky, kde se používal k těžbě zlata louhováním a ke galvanickému pokovování. Zhruba od 50. let je provozována výroba diphenylguanidinu. V současnosti tvoří hlavní výrobní program firmy výroba syntetického kyanovodíku/HCN a jeho zpracování do 3 nosných produktů: kyanid sodný/NaCN – pro těžbu zlata a galvanotechniku, acetonkyanhydrin/AKH – pro výrobu umělých hmot a plexiskla a diphenylguanidin/DPG – jako urychlovač vulkanizace v gumárenském průmyslu. Čtvrtým nosným produktem Draslovky je výrobek nekyanové chemie chlorcholinchlorid/RTC, který se vyrábí sezónně a používá se jako morforegulátor růstu v zemědělství.

 

22.11.2015 19:20:00 LiKu

„Česká akciová společnost pro rafinování petroleje v Kolíně/ Koramo n.p./ Paramo a.s.vznikla 1. října 1901. Významným investorem se za první republiky stala firma Vacuum Oil Company, díky níž jednotka rafinace dvojicí rozpouštědel umožnila výrobu viskózních leteckých olejů. V šedesátých letech se začaly v závodě zpracovávat hydrogenované oleje z Litvínova. Nejprve se takto začaly vyrábět turbínové a ložiskové oleje. ak přišly na řadu i hydraulické a motorové oleje z hydrokrakátů. První byl M6AD, poté slavný Mogul Super. Na sklonku osmdesátých let byl celý sortiment Koramo přeformulován na oleje z hydrogenační technologie. V roce 1993 vznikla destilační kolona, umožňující hydrokrakáty rozdělit na úzké řezy a byly vyrobeny první vysokoindexové hydrokrakové oleje. Nová automaticky řízená mísírna olejů byla postavena v roce 1996.

 

 

19.11.2015 20:12:17 Bourka

S největší pravděpodobností se jedná o bývalou Vodárnu severozápadní státní dráhy, v tom případě původní výška činila 16m a stavitelem byl Ing. V. Fisher.

19.11.2015 20:04:36 Bourka

Původní výška dle stavitele (Ing. Fischer) 34m.

19.11.2015 00:12:23 Bourka

Komín je v těchto dnech postupně bourán.

15.11.2015 21:11:37 danny666

Na komíně je osazena stříška se základem pro čapí hnízdo. Více zde.

13.11.2015 16:44:19 RayeR

A koho by nebavilo večer koukat do kamen, tak zde je přímý přenos ze spalovny.

9.11.2015 15:29:19 jejda

Býv. horní vodní mlýn č. 68. Majitelem je od roku 1716 Friedrich Kotzner, který tento koupil od hraběte Thuna F. Za 90 ZL. Roku 1758 probíhá spor mezi mlynáři Fr. Ant. Strohbachem z č. 68 a Joh. Christ. Storchem z č. 112 (dolní mlýn). Při zvednutí vodní hladiny u dolního splavu o 1 prkénko se přestalo otáčet kolo v mlýně č. 68. Toto bylo údajně důvod k přestavbě na parní pohon, pravděpodobně někdy kolem roku 1912. V té době již mlýn prostřední a majitelem Johann Matzke. Výška komínu přes 18 metrů. Dle vyprávění místního pamětníka se však provoz parního mlýna nikdy nerozjel a z komínu se tedy nikdy nekouřilo. Po válce byl majitel odsunut a objekt začal chátrat. V současné době má svého majitele, který před pár lety uboural vršek komínu. I tak je horní část ve špatném stavu s mnoha velkými vertikálními prasklinami. (zdroj: kronika města H. Habartice; ústní předání pamětníka)

 

6.11.2015 15:31:11 Bourka

Důl byl založen v roce 1848 a fungoval do roku 1933, kdy byl provoz kvůli krizi ukončen a v roce 1937 byla těžba podzemím těžba přesunuta na důl František (Vítězný únor) v Přívoze, zatímco tento důl fungoval již jen jako pomocná jáma. Postupná likvidace probíhala v letech 1962-1982, někdy v tom období byl zbořen i komín. Zůstala pouze těžní věž z roku 1872.