Alternatives:Sklárna Františka Tomšíka~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:TP  (Teplice)
Municipality:Košťany
Coords:
Historie záznamu:
10.1.2012
17:37:11
+ starbreaker

Komíny:

LT30/Ub [karta >>]
LT30/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Areál s oběma komíny přibližně uprostřed fotografie, dělnické domy nalevo již patřily sousední sklárně bratří Riethofů (Foto: hagen)
Poznámky
21.2.2012 20:56:23 starbreaker

Info o areálu z oficiálních stránek Košťan:

Kamenný pahorek jakožto část Košťan byl proslulou baštou sklářského průmyslu. Nejúspěšnějším podnikem byla sklárna zvaná Augustinka, která byla postavena roku 1873 a byla specifická tím, že zaměstnávala výhradně české skláře. Do konce 19. století se zde vystřídalo několik majitelů, až ji roku 1901 koupil František Tomšík, který ji dovedl k nebývalému rozkvětu. Sklárna měla brzy již 4 pece a v roce 1928 zaměstnávatla neuvěřitelných 400 sklářů. Vyrábělo se zde sklo duté, osvětlovací a luxusní barevné sklo.

Po roce 1945 byla sklárna znárodněna a začleněna do n.p. Osvětlovací sklo Valašské Meziříčí. V souladu s názvem sklárna vyráběla především osvětlovací skla specifické barevnosti s využitím selenokadmiové „barevky“ (vznikly zde např. velmi populární oranžové a červené stolní lampy).

Po roce 1990 byl vytvořen podnik Košťanské sklárny a pánvárny, a.s., se závodem Pánvárna Hrob (jediný výrobce sklářských pánví v České republice). V roce 1994 se zdálo, že sklárna překoná odbytovou krizi, s níž se potýkala od roku 1991. Z té se však ani pod novým vedením nedostala a výroba byla definitivně ukončena k 1. květnu 1996. Uzavřením sklárny skončila také téměř stopadesáti letá historie sklářské výroby v Košťanech. Areál je dnes využit jen zčástí a před nájezdy loupeživých hord jej chrání pravděpodobně jen existence strážní služby.