Alternatives:C.A. Roscher, Textilstroj, Te~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Jiříkov
Coords:
Historie záznamu:
9.1.2012
23:37:21
+ starbreaker

Komíny:

LT40/Ub [karta >>]
MT50/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Leden 2011: Většina areálu z nedalekého komína plynové kotelny na jiříkovském sídlišti. Vpravo MTC 50, haly nalevo od něj jsou využívané jen částečně a některé z nich pravděpodobně čekají na demolici Květen 2010: Pohled na prázdné prostranství, kde stávala nejstarší část původní strojírny a komín LTC 40 Červenec 2010: Pohled z komína MTC 50 na část areálu: většina hal zbořena, hala uprostřed čeká na demolici, pouue napravo dole zčásti vykukující hala je dnes využívaná
Poznámky
7.2.2012 21:42:21 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD:

Továrnu na tkalcovské stavy postavil továrník Carl Adolf Roscher jako pobočku nedaleké mateřské firmy v Neugersdorfu roku 1892. Spolu s ní zaměstnávala Roscherova firma už za 10 let fungování přes 500 zaměstnanců a produkovala až 700 tkalcovských stavů ročně. Odbyt byl pochopitelný - textilní průmysl v okolí na obou stranách hranice tehdy jen kvetl.

V roce 1924 Roscherova firma zakoupila i sousední slévárnu a brzy se stala největší dodavatelem textilních stavů v Evropě. Továrna však krutě doplatila na 2. světovou válku (během které byla nucena přejít na válečnou výrobu) a její následky. Cenné zařízení "osvobozující východní jednotky" demontovaly a odvezly do Sovětského svazu. Po znárodnění jako n.p. Textilstroj a později Textilstav tak továrna začínala v podstatě nanovo. Přesto se podařilo výrobu textilních strojů na slušné úrovni obnovit, a tak fabrika fungovala až do 90. let. Tehdy se podnik (už pod názvem Elitex) dostal logicky díky okolním kracujícím textilkám do problémů a roku 1996 byl na něj vyhlášen konkurz. Část areálu poté vyhořela a výroba byla definitivně zastavena.

Jako smutná tečka proběhla v letech 2005 - 2009 demolice nejstarších částí původní strojírny (včetně hodnotnějšího ze dvou komínů) i části slévárny. Přestože v několika málo zbylých halách postavených až v poválečné době dnes pokračuje pod hlavičkou firmy JST drobná strojírenská výroba, jedná se již o pouhý odstín slávy kdysi velice významné továrny.