Alternatives:Michel a Mayer, Borské sklá~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Chřibská
Coords:
Historie záznamu:
9.1.2012
23:34:26
+ starbreaker

Komíny:

LT30/Ub [karta >>]
LT29/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Sklárna s oběma komíny uprostřed snímky. Nedatovanou fotografii z 1. poloviny 20. století poskytl František Sajdl Sklárna na malbě z roku 1905. Vlevo LTC 29, vpravo LTC 30 (fiktivně namalován jako komín válcového profilu)
Poznámky
5.2.2012 13:37:29 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD:

Sklárna ve Chřibské byla se zdokumentovaným rokem založení 1414 až do svého krachu v roce 2007 nejstarší funkční sklárnou v Evropě. Sklářská huť patřila nejprve rodu Friedrichů, kteří ji posléze prodali rodu Kinských. Do průmyslové éry sklárna vstoupila roku 1872, kdy zde tehdejší majitel F.A. Zahn zavedl jako u první v regionu vytápění plynem. O 10 let později však celý objekt prodal krásnolipské firmě Michel a Mayer, která sklárnu významně rozšířila a pravděpodobně z této doby pochází oktagonální komín. Rodina Mayerů provozovala sklárnu až do doby 2. světové války, po níž jim byla odebrána a začleněna do n.p. Borské sklárny. Roku 1956 byla postavena nová čtyřpánvová pec a sklárna se od té doby začala orientovat na ručně tvarované silnostěnné barevné hutní sklo - vázy a popelníky.

Výrobky sklárny byly v regionu velmi populární a po roce 1989 se ze sklárny postupně stal i významný turistický cíl a jedna exkurze zde střídala druhou. Sklárna bohužel však nepřečkala časté výměny majitelů a ekonomickou krizi a region tak ztratil "legendární pracoviště" a Chřibská svůj nejvýznamnější průmyslový podnik, který zaměstnával několik desítek sklářů, kteří vyráběli foukané sklo. Zajímavostí je, že jako jedni z mála zaměstnanců směli během pracovní doby (kvůli žáru z pecí) požívat alkohol, konkrétně sedmistupňové pivo, které si běžně chladili za okny sklárny. Areál je tak od krachu sklárny v roce 2007 převážně opuštěn, pouze v malé části funguje pneuservis.