Alternatives:Severočeská armaturka, Stra~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:UL  (Ústí nad Labem)
Municipality:Chabařovice
Coords:
Historie záznamu:
9.1.2012
18:00:09
+ starbreaker

Komíny:

LT33/Ub/1 [karta >>]
LT31/Ub [karta >>]
LT29/Ub [karta >>]
PT13/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Pohled z LTC 29 na centrální část areálu s LTC 33 a LTC 31 Pohled z LTC 33 na centrální a zadní část areálu. Vpravo jezero Milada, dříve důl, pro které ocelárna dodávala zařízení.
Poznámky
1.2.2012 18:21:32 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD:

Provoz slévárny ocele vzdálené dál od centra města rozjeli roku 1893 podnikatelé Kress a Arnolds. V následujících letech ji rozšíříli o modelárnu a formovnu a kromě výroby surové a opracované oceli se zaměřili i na výrobu dílů k důlním zařízením - koneckonců jeden z dolů se nacházel hned za jižními zdmi továrny (dnes zatopen Jezerem Milada). V době největšího rozmachu v 20. letech 20. století zde pracovalo přes 500 lidí. V té době byl také podnik transformován v akciovou společnost, již zůstal až do doby 2. světové války. Po té přišlo "tradiční" znárodnění a začlenění do několika národních podniků, až se v roce 1953 podnik ustálil jako ocelárna Severočeské armaturky.

Na konci socialistické éry byl podnik spolu s přilehlým dolem určen k likvidaci, ale po roce 1989 se záměry zcela změnily. Důl byl sice zrušen, ale ocelárna se dočkala nových investic a více než 10 let pak výroba normálně pokračovala. Až na počátku 21. století přišel výrazný pokles poptávky a provoz musel být na další roky zastaven. Areál několikrát změnil majitele, přičemž ten současný, společnost Straka a Straka provádí výrazné stavební změny a pokouší se znovu obnovit výrobu.