Alternatives:Pivovar právovárečného m~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:LT  (Litoměřice)
Municipality:Litoměřice
Coords:
Historie záznamu:
10.1.2012
18:10:15
+ starbreaker

Komíny:

LT45/Ub [karta >>]
LT1X/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Areál pivovaru v leteckém pohledu (zdroj mapy.cz)
Poznámky
5.4.2012 18:23:38 starbreaker

Info o areálu z registru VCPD a pivovary.info:

Ač se jako rok založení litoměřického pivovaru uvádí rok 1720, tak ve skutečnosti byl pivovar dostavěn až o 19 let později. Roku 1720 bylo pouze založeno právovárečné měšťanstvo, které si postavilo vlastní budovu. Zásadních technologických modernizací se však pivovar dočkal až o více než 100 let později, kdy byl zaveden parní pohon. Modernizace pokračovaly a přinesly s sebou vybudování nových sklepů a zakoupení speciálního chladícího železničního vagonu, kterým bylo litoměřické pivo expedováno do zahraničí.Tehdy, na přelomu 19. a 20. století byl litoměřický měšťanský pivovar vyhlášenou společností, která získavala ocenění na pivních výstavách po celé Evropě.

I během období první republiky si pivovar zachoval věhlas a s výstavem 130 000 hektolitrů patřil mezi dvacet největších v tehdejším Československu. Po 2. světové válce byl pivovar znárodněn a vystřídal se pod správou celé řady národních podniků (viz alternativa). Po roce 1989 se pivovar vrátil do soukromých rukou privatizací, která probíhala dlouhé 4 roky a bohužel zahájila postupný úpadek.

Ještě v roce 1992 činil výstav stabilních 140 000 hektolitrů, ale od té doby už jen klesal. Příčinami byla zastaralá technologie, trvalý pokles odbytu, silné konkurenční prostředí, vysoké fixní náklady, minimální regionální podpora a špatné hospodářské výsledky. Pivo zde naposledy vařila společnost Korunní pivovar, která podnik uzavřela v roce 2002. Poté byl areál rozprodán na více částí a v bloku budov původního areálu dnes najdeme restauraci, penzion, bar, pekárnu, sklady či prodej stavebnin. Přestože město Litoměřice má velký zájem na obnově výroby piva v areálu, nedostatek finančních prostředků a problematické vlastnické vztahy jsou velkou překážkou.