Alternatives:Továrna na křišťálové s~ >>
Number:
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:LT  (Litoměřice)
Municipality:Libochovice
Coords:
Historie záznamu:
10.1.2012
18:08:53
+ starbreaker

Komíny:

LT25/Ub [karta >>]
LT33/Ub [karta >>]
Mapa
bez komínů
ikonky
Fotky
Sklárna s oběma komíny na pohlednici z roku 1914 Foto z roku 1945 s Národní stráží, jejíč členové se rekrutovali i z řad zaměstnanců sklárny, nižší z komínů tehdy ještě neubouraný
Poznámky
31.3.2012 11:35:14 starbreaker

Info o areálu z oficiálních stránek Libochovic:

Sklárna v Libochovicích byla uvedena do provozu roku 1912, což tehdy znamenalo zásadní podnět pro rozvoj celého města. Zakladateli byli místní podnikatelé Josef Feigl a Ladislav Morávek a výrobu sklárny orientovali především na obalové sklo za použití bohaté škály barevné skloviny. V poválečném období prošla sklárna mnoha reorganizacemi, které umožnily rozšíření výrobního programu na automatickou lisofoukací linku. Tehdy zde pracovalo 68 zaměstnanců, avšak jak se rozšiřovala sklárna, stoupal i počet zaměstnanců, který těsně před hospodářskou krizí na počátku 30. let dosáhl počtu 300.

Od počátku šedesátých let se na tvorbě výtvarného profilu sklárny podílela řada významných sklářských výtvarníků jako Rudolf Jurnikl, Adolf Matura, Václav Zajíc a další.V posledních letech pak byla výroba orientována na exkluzivní dekorativní doplňky, jako jsou vázy, nástolce, skleněné mísy apod. Právě toto směřování se ale ukázalo být pouze krátkodobým módním trendem a od konce 20. století se sklárna dostala hned několikrát do konkurzní situace. Krize ve sklářském průmyslu v letech 2006 - 2007 fabrice definitivně zlomila vaz a na jaře 2006 sklárna definitivně ukončila provoz. Od té doby je objekt ve dražbě, kterou se však zatím nepodařilo dotáhnout do úspěšného konce, a tak je budoucí využití areálu stále ve hvězdách.