General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:30 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Alternatives:Pivovar rodu Kinských, Váre~ >>
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:40.0:0 čh
Bilighorze:CV  (Inner tacks)
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:LBK  (Liberecký)
County:CL  (Česká Lípa)
Municipality:Nový Bor
Coords:
50°43'30.9"N,14°34'1.078"E
Record history:
15.4.2012
18:43:19
+ Apache - Devirgace
Map + photo
10/10 Dřík s náletem a hrozivě přečnívajícím čapím hnízdem
Zdobná hlavice a čapí hnízdo Pata komína se sopouchem
Ten vlevo Druhý zprava
Druhý zprava
Další fotografie:
sopouch zevnitř interiér
Poznámky
15.4.2012 19:50:40 starbreaker

O pivovaru:

Pivovar založil rod pánů z Dubé a je poprvé zmiňován již roku 1607. V roce 1710 ho pak s celým sloupským panstvím získal rod Kinských, během jejichž správy se pivovar dočkal zejména na konci 19. století výrazného rozvoje a modernizací (výstav tehdy činil 2000 hl). I přes ně se však pivovar dostal pod tlak efektivněji vyrábějícího českolipského pivovaru, kterému byl nakonec i provoz v Pihelu pronajat. Postupný úpadek pokračoval i po 1. světové válce, kdy objekt zakoupilo nově založené Várečné společenstvo hostinských Pihel.

K ukončení výroby piva a uzavření pivovaru došlo v roce 1933. Poté byl celý objekt přestavěn na textilku, ale ani tu už dnes na místě nenajdeme. Komplex budov v různém stádiu chátrání zakoupila před několika lety soukromá osoba, která jej využívá pro menší výrobní účely. Od roku 2011 je celý areál postupně rekonstruován a zdá se, že se dočká do několika letech výraznějšího využití.

 

O komínu:

30 metrů vysoký cihlový komín patřil ke zdejší kotelně. Dobu vzniku se bohužel nepodařilo zjistit. Komín však byl pravděpodobně postaven na konci 19. století za doby modernizací pivovaru rodem Kinských. Jako komín kotelny posléze fungoval i pro zdejší textilku, nyní je již přes 20 let nefunkční. Po ukončení provozu bylo na dmychadle vybudováno čapí hnízdo, které si posléze jeho obyvatelé tak rozšířili, že začalo být nebezpečné pro ně i pro okolí. Čapí hnízdo vážící několik stovek kilogramů se vážně naklání z dmychadla a hrozí pádem, což je jeden z důvodů, proč ho opustili i jeho obyvatelé a zároveň nadměrně zatěžuje vrcholovou partii komína. Doufejme, že během probíhající rekonstukce objekt nebude opomenut ani komín a čapí hnízdo na dmychadle výrazně redukováno a upraveno.

Komín je i přesto v současné době ve výborném stavu, s menšími narušeními dříku právě pouze v nejvrchnější části. Zajímavý je rovněž hranolový podstavec, který zaujímá takřka třetinu výšky komína. Na něj navazující dřík ze žlutých cihel a zdobnou hlavicí není pro region příliš typický, podobné komíny nalezneme zejména na Teplicku. Komín nemá vnější bilighorzi, pro výstup k jeho vrcholu je možné použít pouze kramle vedené vnitřkem komína.