General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:34 m
Gallery:1
Type:S  (Concrete segments)
Gallery:1
Detail:0  (Circular profile)
Bilighorze:HC  (Ladder with full-protection)
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:OLK  (Olomoucký)
County:OC  (Olomouc)
Municipality:Libavá - Kozlov
Coords:
49°36'33.203"N,17°32'26.442"E
Record history:
6.12.2011
19:58:19
+ balu - Devirgace
Map + photo
S kotelnou Z autoparku
Od strážnice Od skladu jaderných hlavic
Poznámky
6.12.2011 20:04:29 balu

Komín byl společně s areálem postaven v roce 1984 a byl stavěn jednotkami ČSLA. Samotné skladovací prostory byly vystavěny jednotkami Sovětské Armády.
V objektu byla po jeho výstavbě dislokována tzv Podvižnaja Raketo - Těchničeskaja Baza, zkráceně PRTB.
Úkolem tohoto útvaru bylo ošetřování, skladování a přeprava speciální munice pro 122 raketovou brigádu Sovětské Armády, dislokovanou v Hranicích na moravě.
Tento útvar byl však v roce 1988 na základě Sovětsko-Americké dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu zrušen. Ruští vojáci a technika byly přepraveny zpět do SSSR.
Po Sovětské armádě tu zbylo i několik podzemních hloubených staveb, konkrétně sklad raketových nosičů a 3 sklady jaderných hlavic typu "Granit".
Pravděpodobně se zde jaderné hlavice skutečně nacházely, nicméně papírový důkaz o jejich umístění na území ČSSR stejně jako v dalších 3 skladech po ČR je ukryt v hloubi Ruských archivů.

Pro další informace o tomto zajímavém objektu doporučuji navštívit stránky http://www.fortifikace.net/pov_nezar_prtb_kozlov.html Které se tímto areálem a navazujícími věcmi velice obšírně věnují.