General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:38 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Alternatives:Narex Doubice
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:4.0X
Bilighorze:CC  (Tacks with half-protection)
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Doubice
Coords:
50°53'2.242"N,14°27'51.581"E
Details (CZ):15 display >>
Record history:
15.11.2009
21:22:35
+ Mc - Devirgace
Map + photo
6/10 Celkový pohled
Podstavec s novým žebříkem mobilního operátora Dřík
Vrcholová partie komína a vlající vlajka Tolštejnského panství Zaplechované dmychadlo
Zdobná římsa podstavce Nedatovaná fotografie zobrazující fabriku s komínem, v popředí doubický kostel. Poskytl František Sajdl
Další fotografie:
S novou vlajkou
Poznámky
4.2.2012 13:24:03 starbreaker

O fabrice: Skárnu lnu a bavlny založil Anton Schuh roku 1895, kdy byly postaveny i první tovární budovy. Ty se však již dnes nedochovaly, protože byly současným majitelem pro dezolátní stav roku 2002 zbourány. Dochována zůstala pouze čtyřpodlažní železobetonová přístavba se sprinklerovou věží a opodál stojící komín, obojí postavené krátce po 1. světové válce. Ve fabrice se v předválečné době vyráběly především punčochy. Po zabavení rodině Schuhových a znárodnění se zcela změnil výrobní program, kdy se v továrně počalo vyrábět nářadí. Továrna byla tehdy jediným větším zaměstnavatelem Doubice a život obce s ní stál i padal.

Když byla výroba v roce 1975 (tehdy pod názvem Narex) zrušena a přesunuta do nedaleké Chřibské do prostor bývalé Binderovy strojírny, mělo to za následek drastický úbytek obyvatel Doubice, která se od této chvíle stala ryze rekreační obcí a tento charakter si zachovala dodnes. Budovy továrny pak dlouho chátraly, až na přelomu tisíciletí celý objekt zakoupil místní významný podnikatel Karel Rezek, který nechal nejzchátralejší (ale bohužel i nejhodnotnější) části továrny strhnout, zbylé opravil a ty dnes slouží především jako sklady stavebních materiálů. Plánem Karla Rezka bylo nechat zřídit v dochované tovární budově věznici, ale zdá se, že tento nápad nikdy nedojde k realizaci.

O komínu: 38 metrů vysoký komín, který dnes stojí solitérně na zbořeništi, je netypický svými parametry. Na 38 metrů výšky má poměrně nízký a úzký podstavec a především velice subtilní dřík. Pokud uvážíme, že před ubouráním hlavice (ke kterému došlo zřejmě v roce 2002 při sanaci zchátralých částí fabriky) byl komín ještě o 2 - 4 metry vyšší, byla jeho konstrukce velice odvážná a vzhledem k drsnějším klimatickým podmínkám nejsevernějších Čech možná i poněkud nebezpečná. Přesto se komín, který jinak architektonickým provedením nikterak nevyčnívá mezi tehdy budovanými komíny (standardní hranolový podstavec s pouze lehce zdobenou římsou, na který navazuje dřík z radiálních cihel bez příkras), dochoval ve velmi dobrém stavu. Majitel dbá na jeho údržbu zejména díky vysílacím technologiím umístěným na dříku. Specifikem je na hromosvodovém jímači umístěná vlajka Tolštejnského panství, zdejší obdoby Valašského království.

16.4.2015 21:42:39 Bourka

galerie na plzdi.cz