General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:17 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Type:H  (Modern brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:4  (Square profile)
Bilighorze:^HD
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:PHA  (Praha)
County:6  (Praha 6)
Municipality:Řepy
Coords:
50°4'12.58"N,14°17'39.98"E
Record history:
24.2.2009
12:47:11
+ m.i.x - devirgace
Map + photo
Poznámky
24.2.2009 15:33:47 m.i.x

Domov sv. Karla Boromejského byl postaven v polovině 19. stol na pozemcích tzv. Tacimanova dvora jako sirotčinec (t.č. druhý v Praze). V obří budově bylo ubytováno až 400 sirotků, ale po několika letech zde vypuká epidemie trachomu a činnost je ukončena. Záhy je zde vybudován žalář kam byla přesunuta ženská trestnice z Hradčan. Trestankyně tak dostaly možnost pobytu v "lepším prostředí" výměnou za zemědělské práce ve prospěch řádu. Zemědělská produkce pak sloužila Nemocnici pod Petřínem, kterou sestry založily ještě před řepským sirotčincem ... jako vůbec první aktivitu na území Čech.

Budova a areál slouží jako vězení dodnes a je v ní umístěna ženská část věznice v Ruzyni. Zároveň je zde však stacionář pro seniory a klášter Boromejek, což je relativně unikátní kombinace.

Více informací na www.domovrepy.cz.

Zajímavostí je, že v rozlehlém areálu pracoval jako zahradník od propuštění ze Špilberku až do své smrti legendární loupežník Babinský.

Komín zdá se být z dálky jak při pohledu z dálnice tak ze sídliště podměrečný, ale je to optický klam daný především tím, že hlavní budova je skutečně obrovitá. V těsném sousedství je ještě podměrečný hranolek ze střechy hospodářské budovy.