General data:
Class:RU  (Rizistropic ulhorf)
Height:180 m
Gallery:4
Alternatives:Hexion
Type:M  (Monolitic concrete)
Gallery:4
Detail:0  (Circular profile)
Bilighorze:2HD
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:KVK  (Karlovarský)
County:SO  (Sokolov)
Municipality:Sokolov
Coords:
50°10'50.968"N,12°39'47.362"E
Details (CZ):10 display >>
Record history:
12.2.2009
15:48:33
+ 666 - Import pregionu
Map + photo
Pohled od SZ, 19/6/08 11/2006
11/2006 září 2009, letecký pohled
rok 2000 - cihlák vedle už nestojí výhled na sousední hnědouhelnou pánev, v pozadí Vřesová (09/2009)
dmychadlo (2006)
Poznámky
14.11.2021 12:02:18 Dalik_Vrtule_muz

 

Sokolov 10. prosince - Sokolovská chemička Hexion Specialty Chemicals změnila po fúzi dvou firem vlastněných americkou skupinou Apollo Management - Momentive a Hexion - svůj název na Momentive Specialty Chemicals.

Alois Zach, ředitel

"Jde především o změnu organizační, která by měla být prospěšná i pro sokolovskou chemičku."

     Výrobního programu chemičky a počtu zaměstnanců se to nijak zásadně nedotkne. Jde především o změnu organizační, která by měla být prospěšná i pro sokolovskou chemičku, řekl dnes ČTK její ředitel Alois Zach. 
    Vlastníci obou společností chtějí podle Zacha vytvořit jednu velkou silnou světovou skupinu a současně zjednodušit řízení i uspořit náklady. Jestliže k nějakým personálním změnám dojde, bude to patrně na úrovni nejvyšších stupňů řízení, poznamenal Zach. Nově vytvořená společnost Momentive bude preferovat produkci speciálních chemikálií a materiálů. "Náš výrobní program do tohoto projektu přesně zapadá," konstatoval ředitel. 
    Sokolovská chemička bude i nadále vyrábět materiály v oblasti akrylátové chemie a disperzí. Její produkty se používají například při výrobě nátěrových hmot, lepidel a materiálů ve stavebnictví. Disperze podle Zacha patří právě do kategorie speciálních výrobků, které ve společnosti Momentive produkuje i několik dalších továren. Provoz v Sokolově je pak jedinečný výrobou monomerů kyseliny akrylové, které jsou na trhu zařazeny jako komodita. 
    Krize na světových trzích sokolovskou chemičku poměrně citelně zasáhla, za rok 2008 vykázala ztrátu kolem 235,9 milionu korun. Loni už ztrátu snížila na zhruba 71,9 milionu korun. Podle Zacha je letos předpoklad mírného zisku, který bude použit hlavně na pokrytí ztráty z let předchozích. Celkový objem výroby by měl letos dosáhnout asi 89.000 tun a meziročně se tak zvýšit přibližně o šest až osm procent. 
    Chemička v Sokolově v současnosti zaměstnává kolem 350 lidí, v uplynulých dvou letech jejich počty zejména kvůli krizi snížila zhruba o 100. Podle ředitele správní a korporátní administrativy Petra Meisla nešlo o hromadné propouštění, ale postupný proces. Díky nadstandardním podmínkám a finančním kompenzacím odešla řada lidí do předčasného důchodu. Většina z dalších propuštěných získala novou práci, podotkl Meisl. 
    Sokolovské chemičce patří mezi tuzemskými firmami neobvyklý primát. Od roku 2000 stihla změnit svůj název už pětkrát. Po Chemických závodech, Eastmanu, RSM Chemacryl a Hexion Specialty Chemicals na současný Momentive Specialty Chemicals. Každá změna znamená statisícové až milionové výdaje, které jsou nezbytné a nelze se jim vyhnout, uvedl mluvčí firmy Pavel Kočí. Provedeny přitom musejí být co nejdříve. 
    Nově vytvořená globální společnost Momentive zaměstnává více než 10.000 lidí a disponuje 117 výrobními zařízeními. Předběžný objem prodejů se má pohybovat kolem 7,5 miliardy USD (zhruba 142,35 miliardy Kč). Zhruba 28 procent svých prodejů realizuje v nejrychleji rostoucích regionech, zejména Rusku, Brazílii, Indii a v Číně. Název Momentive pro nově vzniklou společnost byl podle Zacha zvolen kvůli jeho větší zavedenosti ve světě.

..převzato z www.svetprumyslu.cz