General data:
Class:LT  (Lystecit trepariozom)
Height:20 m
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Alternatives:Benar, Narex
Type:C  (Classic brick)
Gallery:Ub  (Wretch / no gallery)
Detail:444.8:8
Bilighorze:CC  (Tacks with half-protection)
Status:S
Country:CZE  (Česká republika)
(p)Region:ULK  (Ústecký)
County:DC  (Děčín)
Municipality:Chřibská
Coords:
50°51'22.741"N,14°29'47.278"E
Details (CZ):22 display >>
Record history:
12.2.2009
15:48:33
+ MV - Import pregionu
21.9.2019
19:24:58
+ maxeller - Přeměření
26.5.2020
15:56:51
+ Mc - Areál nově oplocen
Map + photo
6/10 - Komín zčásti ukryt zelení Delší souvislosti - komín a vykukující fabrika
Podstavec Dřík
Hlavice Rozchrastané dmychadlo
Poctivý oktagonální interiér komína Geometrická čistota železné výstroje komína.
Další fotografie:
Detail zkronchtuované hlavy, chybějící cihly Všeříkající interiér fabriky Smutný pohled na režné zdivo. Celkový pohled na komíny Chřibské (40. léta 20. století): Fabrika s komínem je druhá zprava. Foto poskytl František Sajdl Nový vzhled (srpen 2019)
Kramle jako nové Detail ubouraného vršku komína Stav dmychadla po ubourání Pohled přes nové dmychadlo Pohled zezadu - dokončování rekonstrukce původní fabriky a dostavba nového traktu
Revitalizace mu sluší!
Poznámky
4.2.2012 14:13:53 starbreaker

O továrně: Byla založena patrně v 80. - 90. letech 19. století průmyslníkem Binderem, který ji koncipoval jako fabriku na soustružnické nože a speciální vrtáky, odvětví pro region naprosto netypické. Přesto se továrně dařilo a její výrobky byly expedovány do celého světla. Strojírna byla po válce znárodněna a přestože ji získal do správy n.p. Benar (převážně textilně zaměřený), výroba pokračovala v nepříliš změněné podobě. Od 70. let přešel podnik pod n.p. Narex a i pod jeho správou patřila továrna k nejvýznamnějším chřibským zaměstnavatelům. Po přechodné stagnaci odbytu však byl v roce 1991 provoz zrušen. Přestože byl objekt poté zprivatizován, majitel pouze vystěhoval zařízení a k obnovení výroby již nedošlo. O zbytek se pak postarali místní občané a továrna z působivého režného zdiva je dnes pouhým skeletem.

O komínu: Oktagonální komín z 80. let 19. století je jedním z nejstarších dochovaným prekionů okresu Děčín. Jest menším bratrem pětadvacetimetrového komína bývalé niťárny Lischke nad chřibským náměstím a je pravděpodobné, že byl postaven stejným stavitelem. Oba komíny mají velmi podobnou hranolovou podstavu, osmiboký dřík s šedým nátěrem a takřka shodný profil hlavice. Specifikem strojírenského komína jsou kramle, které jsou nejsou lité, ale svařované. Výskyt svařovaných kramlí je v celé republice velmi vzácný a v děčínském okresu se jedná o zatím jediný známý výskyt tohoto typu železné výstroje komína. Stav komína se bohužel rychle zhoršuje a vzhledem k tomu, jak je neudržován a pohlcován okolní přírodou, zejména vrcholové partie rychle kronchtuují. Některé z kramlí postupně vypadají ze zdiva, dmychadlo je zvětralé a postupně se nadzvedává a rozpadá.