Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.

Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.

The best point to start is the pregion or the map. If you have any information or visual material (photo, video) to contribute, please contact us.
User login:

User name

Password
06/2019 výhled z LT S 38/1, 06/2019 římsa podstavce pata komína
horní partie 06/2019 - zelená pata komína blíže pekárně 06/2019 06/2019 pohled do dmychadla a uřezané kramle v horní části, 06/2019 06/2019
Blog [CZ]
S Bouřkou si občas (pravda, mírně řečeno alibisticky) posteskneme, jak blog skomírá a jak už dlouho nikdo nic nenapsal a jak to bylo pěkný, když z každý větší akce byl blog a jak tohle a tamto...Nu, ale když nám letos lezba začíná zase hezky ožívat (snad to není jen můj pocit), co i ten blog zkusit oživit? Za formulace úřednicky zdegenerovaného projevu se případně omlouvám, každopádně si myslím, že akce jako letošní běžkoprekio si blog zaslouží, nechť tedy řádky a hlavně fotky promlouvají a přenesou nás i vás zpět do únorových dní na Šumavu.
10.1.2019   Laco  
Vážené komínářstvo,   máme zde nový rok 2019 v němž by se z prekiontrického hlediska dle očekávání, podobně jako v roce prošlém, opět nemělo dít nic převratného. Ti, kteří chtějí, lezou, ti, co se jim nechce, nelezou, každý si leze, kam chce a s kým chce, nejsou na to žádné kvóty, takže nikdo by se z toho důvodu neměl cítit opruzen. Pošuci třeští, ale postupem let vychládají a stávají se z nich menší pošuci, na jejich místa nastupují jiní, a tak je to dobře, protože prekiontrie by bez nich byla méně barevná a vonná. Idioti ovšem většinou idioty zůstávají, s tím nikdo nic nepořídí, kdyby to bylo možné, už by ~
20.11.2018   jakstep  
V roce 2012 me k.e.n nabadal at udelam post s prebaly desek zobrazujici industrialni tematiku. Noa ted koukam na debatu a tema evidentne zije furt. inu dobra, budiz blog - at je to na jednom miste. 
10.1.2018   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   žijeme ve zvláštní době, která se mimo jiné vyznačuje možností každého připojence dát světu okamžitě vědět, co si právě o čemkoliv myslí. Málokdy se jedná o příspěvky, které by významněji obohatily myšlenkové bohatství lidstva; spíše naopak. Sleduji-li na internetu některé debaty týkající se politiky, je zarážející, jaká míra netolerance, nenávisti, tuposti, chorého rozumu a duševních úchylek všeho druhu je tam ventilována. Tento trend prostupuje společností a jakkoliv jsem zastáncem názoru, že trocha uvážlivě dávkované nenávisti není na škodu (jak je patrné z mých starších ideoprojevů), zároveň jsem spolu s Pájím, šamanem kmene Bororo přesvědčen, že „Sta
17.11.2017   m.i.x  
Je to už takový pěkný zvyk, že se v listopadu schází adminstvo ke svému sněmu. Jednotícím prvkem letošního ročníku byla repetice. Nicméně jak praví staré přísloví: dvakrát nevytáhneš stejnou kramli.
Kdysi jsem udělal 2 otevřené blogy, které se evidentně neujaly a nikdo do nich nepřispíval, těžko říci nakolik to bylo netrefením se do tématu a nakolik mojí osobou. tyto blogy jsem tedy později smazal. Nicméně po dlouhé době to zkouším znovu, jelikož se mi dostalo zásadní inspirace a také by se to mohlo více trefit do poptávky zkomírající komínářské veřejnosti. Původně jsem plánoval napsat něco o zélandských horách a přimíchat do toho to trošku málo prekiontrie o které se tady dá mluvit, ale pak jsem od tohoto záměru odstoupil. Jednak o té prekiontrii by to tady bylo asi dost plytké ~
30.8.2017   m.i.x  
Největší cihelný komín světa a cesta k němu v pár fotografiích, několika slovech, jednom parodickém videu a deseti dnech čisté radosti.
obrazky pro radost.
16.1.2017   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   za rokem 2016 se zavřely dějiny a je možné bilancovat. Lze tedy říci, že to byl rok klidný, naplněný plodnou a tvořivou prací lezebnou a průzkumnickou, kde i Svaz českých komínářů přispěl svou nemalou hřivnou k všeobjímajícímu vesmírnému Dobru, Lásce, Štěstí, Spravedlnosti, Míru, Symetrii, Byndecismu a Marašigosondismu. Především o tom měl být tento ideoprojev, ale copak je to možné? Výdobytky komínářství jsou vytvářeny a vzdělávány všemi členy SČK, kteří na tom mají zájem. Hladký chod, legislativa a technická podpora tohoto blahodárného konání je dnes v rukách dvou subjektů - vedení SČK a kolegia adminů KODA. Atmosféra kolem komínářství ~
29.11.2016   m.i.x  
Rok se s rokem sešel a nebylo zbytí, aby se sešlo i adminstvo k rokování nad minulostí, současností a budoucností stroje, co pohání svět.
New discoveries
New texts [CZ]
6.6.2019 11:23:08 Bourka

Komín zbořen po roce 2003; dnes na místě supermarket.

Více informací o fabrice na http://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V000097.

 

Za informace děkujeme panu Gustavu Vigatovi.

6.6.2019 11:05:02 Bourka

Původně Cukrovar J. Schwarzenberga z let 1852-55, od r. 1921 Fruta. Komín zbořen ve 2. pol. 20. stol.

 

Více informací o areálu na http://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V009762.

6.6.2019 11:00:32 Bourka

Původně Cukrovar J. Schwarzenberga z let 1852-55, od r. 1921 Fruta.

 

Za informaci děkujeme panu Gustavu Vigatovi.

6.6.2019 10:43:47 Bourka

Komín zbořen neznámo kdy po roce 1967.

 

Za info a foto děkujeme panu Gustavu Vigatovi.

6.6.2019 10:27:55 Bourka

Mlýn byl postaven v letech 1852-1853 a již roku 1858 měl jako jeden z prvních mlýnů v Čechách parní pohon. Komín byl zbořen mezi lety 2003-2006. Více informací o mlýně na http://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V009449.

 

Za informace a podklady děkujeme pani Gustavu Vigatovi.

24.5.2019 14:40:49 Dobra

Tenhle týden na komíně pobývali čápi, majitel doufá, že se zahnízdí, tak by bylo fajn tam teď nelézt a dát jim šanci.

 

10.5.2019 03:21:08 RayeR

Na prvním ochozu je webkamera monitorující probíhající výstavbu nové Kotelny.

 

 

1.5.2019 20:40:38 Laco

Rehabilitační ústav Kladruby leží v zachovalé podblanické přírodě na okraji Vlašimské kotliny 7 km severovýchodně od Vlašimi poblíž obce Kladruby. Odtud je na obzoru dobře vidět památná hora Blaník, známá pověstí o blanických rytířích.

V roce 1932 bylo rozhodnuto postavit nové sanatorium pro léčbu tuberkulózy kostí. Bylo vybráno příhodné místo na vyvýšeném prostranství na úpatí vrchu Kostelík (524 m n.m.), a to nedaleko osady Kladruby. Tehdejší vedoucí osobností byl doktor Schiller. Nejdříve byla vybudována příjezdová silnice (1934) a současně bylo započato s úpravou parku kolem budoucího ústavu. V roce 1937 byly postaveny vlastní základy ústavu a v prosinci 1938 byla dokončena střecha.

Po okupaci německými vojsky v roce 1939 se spolek snažil sanatorium prodat, avšak nacisté již měli jiné plány a převzali sanatorium pro válečné účely. Kompletně byla stavba dokončena v roce 1941 a do provozu byla dána jako vojenská nemocnice o rok později. Nacisté zde zřídili „Forschungsinstitut der D.A.F. Kladruby“, jehož část měl pronajatou Wehrmacht pro raněné frontové vojáky. Tak zde vznikl „Reserve Lasaret Wlaschim“. V době největších válečných ztrát bylo v ústavu až 1 200 německých vojáků. Tragickým paradoxem bylo i to, že zakladatel ústavu Dr. Schiller byl v roce 1942 popraven a téměř celá jeho rodina mučena v koncentračních táborech jako příslušníci pronásledované židovské rasy.

Po skončení II.světové války sloužil ústav jako sovětská repatriační stanice, kterou procházeli bývalí sovětští vojáci před návratem domů.

Od ledna do září v roce 1946 byl ústav ve správě Ústřední rady odborů a jeho koncepce nebyla vůbec žádná. Od 1.října 1946 převzalo ústav do péče Ministerstvo zdravotnictví. Byly provedeny rychle nezbytné úpravy včetně vybavení interiéru. Podle zachované knihy příjmů pacientů zde ke zkušebnímu provozu dne 21.dubna 1947 nastoupilo 27 nemocných. V tomto období probíhalo i první školení odborného personálu, které prováděly fyzioterapeutky z USA a prvními českými frekventanty byli učitelé tělesné výchovy.

Oficiální zahájení provozu se uskutečnilo 1.prosince 1947, kdy zařízení neslo název „Státní ústav doléčovací“ s kapacitou 160 lůžek. Z počátku ústav sloužil pro doléčování invalidů a postupně přecházel k léčení poruch pohybového ústrojí po operacích a úrazech.

V průběhu let dochází ke stále většímu rozšiřování oboru rehabilitace i k požadavků na něj kladených. To se projevovalo v základní rehabilitační péči a také při zvýšených nárocích na poskytování ošetřovatelské péče. Proto bylo nutné rozšířit oddělení. V listopadu roku 1955 byla slavnostně otevřena nová léčebná budova, která umožnila rozšíření kapacity lůžek celkem na 210.

Rozšiřuje se i zázemí Rehabilitačního ústavu a v roce 1975 je uveden do provozu sportovní areál, dále areál minigolfu a posléze i plošně rozsáhlý lesopark. To vše bylo vybudováno s ohledem na tělesně postižené. V těchto letech byly rovněž postupně vybudovány nové moderní byty pro zaměstnance.

V letech 1991-1995 bylo vybudováno nové komunikační jádro se třemi novými výtahy, vyšetřovnami a jídelnami pro méně mobilní klienty. Uvolněné prostory na lůžkových odděleních byly využity pro zlepšení ubytovacích podmínek klientů.

V říjnu v roce 1995 bylo slavnostně otevřeno rehabilitační oddělení, které bylo moderně vybaveno a dále zvýšilo úroveň poskytované rehabilitační péče. Všechny nově vybudované objekty jsou propojeny podzemními komunikacemi tak, aby i v nepříznivém počasí byly pro pacienty snadno dosažitelné.
V roce 2003 byla dokončena rekonstrukce staré budovy rehabilitace, kompletně byly rekonstruovány bazény, vznikl zde plavecký pětadvacetimetrový bazén, bazén s pohyblivým dnem a vířivka. Rekonstruovány byla také tělocvična a kinosál. Nově vznikly v budově Fitness a 2 menší tělocvičny. Byla sem také přestěhována prodejna protetických pomůcek, učebna výpočetní techniky a psychologové.

 

Převzato z webových stránek ústavu www. rehabilitace.cz.

29.4.2019 15:21:05 starbreaker

Více o historii továrny zde - http://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V003463

Komín vystavěn pravděpodobně při přestavbě přádelny v roce 1910, stál ještě v 50. letech 20. století. Informace o komínu poskytl pan Gustav Vigato.

24.4.2019 08:33:01 Honza

Heřmaň, bývalé panství Kamenice nad Lipou, šindelárna s parní strojovnou (z publikace Hospodářské dvory bývalých panství v Čechách - autor Jan Žižka)

14.4.2019 21:11:35 starbreaker

Tovární komín se nachází v areálu bývalé porcelánky ve vlastnictví rodiny Pohlových, kteří do Telnice rozšířili svůj provoz z domovské fabriky v Žacléři. Byla postavena na počátku 20. století, komín je z největší pravděpodobností původní, z doby výstavby celého areálu. Vyráběl se zde průmyslový porcelán - zejména izolátory a instalační materiál. Tento charakter si provoz zachoval do období první republiky, kdy se výrobní program zásadně změnil - začalo se zde vyrábět kuchyňské nádobí. Po 2. světové válce, kdy byla továrna znárodněna svěřena do správy n. p. Meva se továrna prosilavila zejména  (dnešní terminilogií) "outdoorovým" nádobím, konkrétně hliníkovými a později i nerezovými ešusy. Ty se zde vyrábí pod hlavičkou firmy Alb Forming (pan Alb podnik privatizoval v roce 1992 a vlastní firmu dodnes) i v současnosti.

 

Tovární komín je 30 metrů vysoký a je typickým zástupcem komínů zdejšího regionu. Dřík vystavěný ze žlutých radiálek je posazen na podstavec čtvercového půdorysu, přičemž přechod tvoří oktagonální matice. Hlavice je jednoduchá a je zdobena mozaikou. Byť je komín již delší dobu nepoužíván, je vyjma vrcholové partie (zde je vlivem povětrnostních podmínek zdivo uvolněné a vyžaduje opravu) ve velmi dobrém stavu.

8.4.2019 20:53:41 Bourka

Původní městské lázně byly v Plzni postaveny před r. 1900, již počátkem 20. let byly ovšem považovány za nevyhovující a byla připravována stavba lázní nových, které by lépe reprezentovaly rychle se rozvíjející průmyslové město. Komín pozbyl smyslu a byl zbořen pravděpodobně v roce 1923 (možné ale i později) v souvislosti s výstavbou nového komplexu bytových domů nazvaných U Trojdohody, známého později spíše pod přezdívkou Mrakodrap.

 

(Petr Domanický; Pracovna republiky - architektura Plzně v letech 1918-1938)

31.3.2019 11:31:41 _M_

Tabáková továrna na výrobu doutníků a cigaret byla založena r. 1897, o tři roky později byla produkce přenesena do nového továrního komplexu (u nádraží), jehož stavba byla dokončena r. 1906. Pracovalo zde až 800 zaměstnanců, převážně žen. Proto zde bylo vybudováno zázemí - škola, prádelna, jídelna.. Po válce dřevozpracující závod na výrobu dveří a zárubní Delta. V současnosti nemá většina budov areálu využití, v západní části již proběhla jakási sanace, v plánu byla i celková demolice za účelem výstavby nového Penysmárketu, zatím se tak naštěstí nestalo.

30.3.2019 20:31:06 Bourka

Komín aktuálně demoluje firma Strus & sons.

29.3.2019 08:32:09 tomikp79

Vápenka firmy J. Nesměrák byla vybudována roku 1912. Pracovala s jednou kruhovou pecí. Později byla vybudována druhá kruhová pec. Po první světové válce vápenku odkoupily Škodovy závody v Plzni. V roce 1925 byla ve vápence postavena šachtová pec s otáčivým roštem firmy Gruber. Pro dopravu surovin z lomu Lejškov byla roku 1927 vybudována 7 km dlouhá lanovka.

Provoz vápenky byl ukončen roku 1978.

 

edit: M.i.X

Online:
limit 10 min.