V bývalé vápenné peci zvané "Jasiowka" se pálilo vápno pro potřeby Třineckých železáren. Pec byla v provozu od 20. do 60. let 20. století.
Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.
Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.
Začátkem června měl na filmovém fulldome festivalu v Brně premiéru můj kraťas The Factory. Není to přímo o komínech, ale je to oslava industriální poetiky jako takové. |
S Bouřkou si občas (pravda, mírně řečeno alibisticky) posteskneme, jak blog skomírá a jak už dlouho nikdo nic nenapsal a jak to bylo pěkný, když z každý větší akce byl blog a jak tohle a tamto...Nu, ale když nám letos lezba začíná zase hezky ožívat (snad to není jen můj pocit), co i ten blog zkusit oživit? Za formulace úřednicky zdegenerovaného projevu se případně omlouvám, každopádně si myslím, že akce jako letošní běžkoprekio si blog zaslouží, nechť tedy řádky a hlavně fotky promlouvají a přenesou nás i vás zpět do únorových dní na Šumavu. |
V roce 2012 me k.e.n nabadal at udelam post s prebaly desek zobrazujici industrialni tematiku. Noa ted koukam na debatu a tema evidentne zije furt. inu dobra, budiz blog - at je to na jednom miste. |
Je to už takový pěkný zvyk, že se v listopadu schází adminstvo ke svému sněmu. Jednotícím prvkem letošního ročníku byla repetice. Nicméně jak praví staré přísloví: dvakrát nevytáhneš stejnou kramli. |
Největší cihelný komín světa a cesta k němu v pár fotografiích, několika slovech, jednom parodickém videu a deseti dnech čisté radosti. |
Demolice proběhla v listopadu 2024, škoda ho.
Koskárenské baterie č.9 a 10 byly uvedeny do provozu v roce 1962.
Koskárenské baterie č.9 a 10 byly uvedeny do provozu v roce 1962.
Původní cihelný komín koksárenské baterie č.1 byl postaven v roce 1951 jako první část koksovny NHKG. Zde a na baterii č.2 byl také v roce 1952 vytlačen první koks. Komín byl zdemolován při generální opravě baterií č.1 a 2 v roce 1991 a nahrazen novým z monolitického betonu. Jejich GPS souřadnice jsou v podstatě shodné.
Původní cihelný komín koksárenské baterie č.2 byl postaven v roce 1951 jako první část koksovny NHKG. Na této baterii byl 1.2.1952 vytlačen první koks. V 60. letech byl komín navýšen o cca 5-8m. Demolice proběhla při generální opravě baterií č.1 a 2 v roce 1991, na jeho místě byl postaven komín nový z monolitického betonu. Jejich GPS souřadnice jsou v podstatě shodné.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl spolu s přilehlou halou zbořen v roce 2024.
Komín byl zbořen v 1. polovině listopadu 2024.
V Sudslavicích, ve svahu vrchu Opolence, se nachází ložiska krystalického vápence. V letech 1920—1922 zde proto byla vybudována dvanáctikomorová vápenka s krásným, 55 m vysokým komínem. Bohužel snad díky nedodržování správné teploty výpalu, možná z důvodu méně kvalitní suroviny, byl provoz moderní vápenky zastaven již v roce 1935.
Nejhorší dny údolí ale ještě přišly, to když po válce došlo v roce 1947 ke zboření komína a místní malebné údolí tak navždy přišlo o jedinečnou dominantu. Kvalitní radiální cihly si prý rozebrali místní lidé na stavbu domků! Jak hrozná představa, bydlet v domě postaveného ze zabitého komína…
Zbytky vápenky jsou nyní, spolu s několika lomečky a náznaky po 230m dlouhé úzkokolejce, součástí tzv. Sudlavického okruhu, 3 Km dlouhé naučné stezky. Ta mimo jiné obsahuje i vápencovou jeskyni s prehistorickými nálezy zubů a kostí a nepříliš vzhledný pahýl tzv. Sudslavické lípy, která je snad až 600 let stará. Ten je místními až vtipně zpevňován, zadeklováván, spoutáván, ale to víte, nový komín z té lípy již nevypěstují!