Welcome at KODA - the world's largest smokestack database. KODA is unique project focused on documentation of smokestack in Czech republic and abroad. Our knowledge is based on fieldwork done by our members/contributors and study of historical resources. They are passed through validity control to ensure maximal accuracy and relevance.

Creators and authors of this web are keen on chimneys and industrial architecture. Do not hesitate to contact us if you have any question or problem related to this kind of architectural creations. We will use our resources and experience to do our best for their conservation an useful sustainable existence. The database and our work has never any commercial, political ambitions and should never be linked with any type of activism. Our contributors are members of Svaz českých komínářů (= Czech chimney climbers) based in Czech republic, Europe.

The best point to start is the pregion or the map. If you have any information or visual material (photo, video) to contribute, please contact us.
User login:

User name

Password
05/2017 pata - 05/2017 pohled z komína 0195, 05/2017 pohled z komína 0195, 05/2017 05/2017 Pata (05/2017)
Vršek nevypadá, ale pořád drží (05/2017) Plechová stříška (05/2017) Pohlednice prošlá poštou 14.2.1918 Detail spodní části komínu. (05/2017) Pohled na komín od jihozápadu. (05/2017) Pohled na komín od jihu. (05/17)
Blog [CZ]
16.1.2017   Laco  
Vážené komínářky, vážení komínáři,   za rokem 2016 se zavřely dějiny a je možné bilancovat. Lze tedy říci, že to byl rok klidný, naplněný plodnou a tvořivou prací lezebnou a průzkumnickou, kde i Svaz českých komínářů přispěl svou nemalou hřivnou k všeobjímajícímu vesmírnému Dobru, Lásce, Štěstí, Spravedlnosti, Míru, Symetrii, Byndecismu a Marašigosondismu. Především o tom měl být tento ideoprojev, ale copak je to možné? Výdobytky komínářství jsou vytvářeny a vzdělávány všemi členy SČK, kteří na tom mají zájem. Hladký chod, legislativa a technická podpora tohoto blahodárného konání je dnes v rukách dvou subjektů - vedení SČK a kolegia adminů KODA. Atmosféra kolem komínářství ~
29.11.2016   m.i.x  
Rok se s rokem sešel a nebylo zbytí, aby se sešlo i adminstvo k rokování nad minulostí, současností a budoucností stroje, co pohání svět.
31.10.2016   Denisa  
28.10.2016 se uskutečnil již 13. ročník MTV, tentokrát na jihu Moravy. Troufám si říct, že akce byla i přes počáteční nepřízeň počasí povedená a jelikož se jí účastnil nejeden příznivec fotografie, určitě by stálo za to se podělit o záběry z obou papíren. Tak směle přidávejte :)
Nejsem moc dobrý vypravěč, ale v době neustálého bourání komínů jsem se rozhodla udělat fotoblog o naší společné opravě sladovnického komínu v pivovaru Dalešice. Vše začalo už na společné "retro akci" v březnu tohoto roku. Dohodli jsme se s paní provozní, že komín obhlédneme a vymyslíme, jak zamezit masakru, který po sobě zanechávají holubi. A nakonec se z toho stala nekolikadenní fuška, která ale za výsledek stála.
V srdci podšumaví, schovaná ve stínu lesa, nachází se na kraji vápencového lomu (spíše tedy lomečku) bývalá vápenka rodiny Mrázů. I když je jen dvě stovky metrů od jedné z hlavních silnic vedoucích do lůna lyžařských areálů, je všem zrakům víceméně skryta. Vápenka pochází z třicátých let, moc slávy si díky válce a létům následujícím neužila, navíc v padesátých letech vyhořela, a tak už nějakých padesát, šedesát let je ponechána napospas přírodě. Jednou za pár let je její okolí prořezáno, ale samotné tělo pece s komínem celá ta léta zarůstalo všemožným bejlím, až nebyla v podstatě vůbec vidět. 
Zdar a sílu. Bylo mi vyčteno, že komíny v pexesu nejsou voznačený, vo co se jako jedná a že by lidi rádi věděli. Přiznam se, že jsem něco takovýho taky chtěl, ale tiskař a vůbec všichni co se kolem toho kdy motali, mi řekli, že to na vobrázku bude vypadat hrozně blbě, budou to malý nečitelný písmenka, nebo budou velký čitelný, ale nebude vidět vobrázek a mam se na to radši vykašlat, potažmo vysrat. Taky jsem k tomu moch nechat vytisknout brožurku poučnou, ale já osobně bych jí ztratil ještě před rozbalením pexesa, proto nejsou nikde žádný popisky, ani brožurka.   Toliko na vysvětlenou ~
13.3.2016   kusovka  
Jan, Ev. 5, verš 12.: "Život grafikův jest pln utrpení a bídy."   Jako zářivé slunce pak jeví se práce pro pivovar v Dalešicích. Slovo dalo slovo, holubi s emaily se párkrát proletěli a legálu nic nebránilo. Třináctého dne březnového může býti sněhu po kolena, stejně jako mohou ženy odhazovati své kabátky a svůdně odhalovati kotníky, ba i kolínka vstříc slunečním paprskům a chtivým pohledům komínářovým. Oblačná obloha a 3 stupně páně Celsia jsou v neutrálním spektru. Služebně starší komínáři oprášili své kořební oblečky z počátku prekiokariéry, ostatní pak vykradli skříně babičkám a dědečkům. V předem stanovených a přesných 10:04:52 jsme se ve ~
Čapí hnízdo, kauza, která v těchto dnech plně zaměstnává média. Není snad plátku, jenž by nepřinesl nějaké ty zcela zaručené informace o podivném podhoubí tohoto prý nejlepšího projektu jistého slovenského kobliháře a výrobce vixlajvantových uzenin. Třeba tu, tady, zde, onde, tam či tutam.
14.1.2016   Laco  
Mezi komínáři jsou venčena témata rozličná, což bývá často jev napomáhající tříbení profesnímu i osobnostnímu.  Tu nelze opomíjet ani úkazy zdánlivě menšího významu a aktuálnosti, které život komínolezce provázejí od výstupu k výstupu, pro některé tedy téměř každodenně. Odhlédněme od již rutinních informací o typech, technických a přístupových specifikách či bezpečnosti polezných objektů a areálů a věnujme se tématu dosud opomíjenému, jímž jsou naši bezděční spolulezci z živočišné říše. Protože komínář by se měl zajímat, s kým leze. A taky proto, že na komínech zavládla konečně harmonie, byť si toho asi moc lidí nevšimlo.Vynechme ptactvo, jehož zástupci, opatření křídly, spadají ~
9.1.2016   Laco  
Vážené komínářky a komínáři, rok 2015 je za námi a každoroční porce nenávisti v podobě tradičního ideologického novoročního projevu Vás právě teď čeká. Dá-li se říci, že lidem jako živočišnému druhu nebývale často hrabe, v podivných profesních či zájmových sdruženích, jako je to naše, to platí mnohonásobně. Kromě tradičních jedinců, kterým straší ve věži jaksi permanentně, tu máme osoby, jejichž bizarní duševní veletoče vystrčí svou kouzelnou hlavu jen čas od času - i tak se nám v tomto oboru dostává nebývale vysoké kvality a výživnosti. Za všechny si připomeňme třeštění Plzeňské divize, jejíž straničtí a vládní představitelé striktně žádali, aby veškeré výstupy na ~
New discoveries
New texts [CZ]
20.5.2017 08:09:38 tomikp79

Závod byl založen v roce 1921 jako "První česká továrna Glanzstoff a.s. (Erste Bööhmische Glanzstoff-Fabrik AG)" a představovala ve dvacátých letech s tehdejším závodem "První rakouskou továrnou GLANZSTOFF (Erste Österreichische Glanzstoff-Fabrik)" prodejní společenství pro tehdy výlučně vyráběná textilní viskózová vlákna. Od šedesátých let vyrábí závod, který se stal mezitím součástí koncernu na výrobu hnojiv LOVOCHEMIE, technická viskózová vlákna.

20.5.2017 08:02:18 tomikp79

Továrnu na zemědělské nářadí založili roku 1911 bratři Rudolf a Jindřich Hudličtí. Z finančních důvodů byl podnik roku 1914 prodán společnosti Horomyslická slévárna železa Eisner a Salzmann. V té době byl podnik napojn na železniční vlečku a byla vydodována nová kotelna a další výrobní a skladové haly.

Roku 1923 podnik odkoupila akciová společnost Továrna na nábojky a kovové zboží. Hlavní výrobní náplň tvořily mosazné dělostřelecké náboje.V roce 1923 byla zahájena velká modernizace podniku. Byly vybudovány kelímkové pece, válcovna a rourovna. Výrovní sortiment se zaměřil na měděné a mosazné tyče, trubky a plechy.

Roku 1925 byla do provozu uvedena nízkofrekvenční elektrická pec AJAX - první toho druhu v Československu. V dalších letech byly postaveny pece pro rafinaci měděných odpadů a výrobu bronzu. Výroba se zaměřila na nábytkové kování, válcovaný a tažený drát, později i měděné radiátory. Další výrobní sortiment od roku 1936 tvořila kluzná ložiska.

V době druhé světové války podnik připadl pod koncert Hermann Göring Werke a výroba byla podřízena válečným potřebám.

Po válce byla v podniku zavedena výroba niklových, měděných a bronzových drátů, plechů a pásů. Dále probíhala výroba samomazných kluzných ložisek a odporových drátů. Vše pod značkou Kovohutě Rokycany.

1. září 1993 byl podnik privatizován jako akciová společnost. Od té doby je kovohuť na špičce ve výrobě a exportu neželezných kovů.

 
20.5.2017 07:58:13 tomikp79

Vápenka firmy J. Nesměrák byla vybudována roku 1912. Pracovala s jednou kruhovou pecí. Později byla vybudována druhá kruhová pec. Po první světové válce vápenku odkoupily Škodovy závody v Plzni. V roce 1925 byla ve vápence postavena šachtová pec s otáčivým roštem firmy Gruber. Pro dopravu surovin z lomu Lejškov byla roku 1927 vybudována 7 km dlouhá lanovka.

Provoz vápenky byl ukončen roku 1978.

19.5.2017 22:43:28 danny666

Nyní se bourá: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/komin-rozebiraji-cihlu-po-cihle-20170517.html

4.5.2017 08:45:15 voltik

Nechtělo se mi tomu věřit, ale komín je bez ochozu. Neví někdo co se konkrétně bude dít?

21.4.2017 07:37:54 jakstep

86m vysoky komin, (postaven 1865-6) obecne znam jako ‘Cox’s Stack,’ patril k sveho casu nejvetsi tovarne na jutu na svete: Camperdown Works. Komin navrhli James Maclaren a George Cox,a jeho design je inspirovan Italskymi zvonicemi. 

Fabrika, ktera na prelomu 20 stoleti pokryvala pres 30 akru a zamestnavala pres 5000 lidi, zavrela 1981 a dnes je z ni pouhy zlomek: brana do podniku, par zdi, komin a jedna budova, predelana na 174 bytu. 

Cox’s Stack je nejvissi komin z 19. stol. ve Skotsku.

16.4.2017 16:41:34 jakstep

Masivni, 56 metru vysoky betonovy komin patril k nejvetsimu podniku na zpracovani zlata v US. 

Tovarna vznikla na popud objeveni zlata v nedalekem Cripple Creek – tam ale nebylo uhli, potrebne pro zpracovani. Na druhou stranu, Colorado Springs uhlim disponuje, a privest rudu bylo levnejsi nez odvez tuhli. 

Fabrika byla postavena 1905-6, se schopnosti zpracovat 800 tun rudy za den. Pozdeji byla kapacita navysena a ve svem vrcholu dosahla 1500tun/den. Diky prosperite tovarny, Colorado Springs se stalo vyznamnym mestem kterym je dodnes. Federalni zakon zavrel vsechny zlaty doly 1942-1945, a tovarna zavrela v 1948-9. Nez se tak stalo, stihla vyexpedovat 219 tun zlata. Nasledovalo vyuziti stroju a odpadu pro jiny ucel a skelet zustal opusten do osumdesatejch, kdy se misto stalo  lokalnim party mistem a drogovou dirou, coz vedlo k rozhodnuti srovnat vse co zbylo se zemi. Tak se stalo 1992; nicmene, na zadost Old Colorado City Historical Society, komin byl zachovan. Areal pak cekal na dekontaminaci, ktera prisla na zacatku 21stoleti. Nyni se uzemi predelava pro obytnou ctvrt Gold Hill Mesa. S kominem se pocita, ale podoba jeho vcleneni do projektu je stale ve vyvoji.

16.4.2017 08:53:25 Ubikvist

Ortomapa prozradila realitu ... komín přestoupil

15.4.2017 21:12:04 Bourka

Komín byl i s přilehlými budovami zbořen v březnu - dubnu 2017.

12.4.2017 21:22:56 k.e.n

Objekt cihelny zařazený do celostátního Programu dlouhodobého sledování prekionu (PDSP). Dosavadní výsledky sledování:

2006 ~ cihelna v dobrém stavu, střecha má několik děr od padajících cihel z komína, na komíně je obrovské čapí hnízdo převislé k východu
2007 ~ během vichřice se parazitní hnízdo zřítilo a prorazilo střechu v ploše mnoha metrů čtverečních. Hlavice je lehce poškozena - vylomen zub na několik cihel. Čápi začínají stavět nové hnízdo
2009 ~ střecha se začíná bortit na více místech. Čelní stěna stále stojí
2012 ~ střecha je z více než 50% zřícená, podlahy v úrovni stropu jsou vytrhané, jižní boční ostění je pryč

2017 ~ střecha je již zcela zřícená

12.4.2017 12:47:12 RayeR

Z rekonstruované Battersea Power Station se po dokončení v roce 2021 (probíhá od roku 2012) má stát nová centrála britského Apple, který tam má přesunout 1400 zaměstnanců. Budou zde i další kanceláře, obchody, restaurace a byty. Více zde. A více o probíhající rekonstrukci komínů zde.

 

3.4.2017 20:46:51 Ubikvist

Pila Kimos vznikla a hned zanikla... Česká spořitelna měla podezření na spáchání úvěrového podvodu, tak ji poslala téhož roku do insolnence...

 

http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/pila-v-srni-je-v-insolvenci20101009.html

29.3.2017 21:24:02 tomikp79

Nový českobrodský pivovar byl založen z popudu sládka Antonína Klusáčka, z důvodu nízké kapacity a technologické zaostalosti starého pivovaru vedle náměstí. S výstavbou bylo započato roku 1884 a jíž následujícího roku byla uvařena první várka. Strojní zařízení dodala firma Novák a Jahn, pohon byl parním strojem.

Velké přestavby se pivovar dočkal v roce 1912. Byla postavena nová čtyřnádobová varna na 125 hl mladiny, k ní náležející nová strojovna, kotelna a 40 m vysoký komín.

V době první světové války bylo vaření piva omezeno a část zařízení sloužila k výrobě limonád.

Roku 1933 byla k pivovaru dostavěna nová sladovna - kostel u silnice. Tím končí veškerá modernizace pivovaru, který s dosavadním strojním zařízením pracoval až svého zrušení. Provoz pivovaru byl ukončen k 1. 1. 1969. Sladovna se udržela v provozu do roku 1986. Slad dodávala do Velkých Popovic.

29.3.2017 21:21:34 tomikp79

Vaření piva na tvrzi Hrabáňů v Červených Pečkách je doloženo od roku 1613. Za třicetileté války tvrz zcela zanikla. Následně panství získal Jan Friedrich, hrabě Trautmannsdorf. Ten nechal vystavět své nové sídlo - barokní zámek. Zároveň z trosek původní tvrze nechal vybudovat pivovar. Od té doby byl pivovar v provozu přes všechna období. Výrazná změna nastala roku 1907, kdy byl provoz modernizován a místo ručního byl zaveden parostrojní pohon. V provozu se dále udržel do roku 1939, kdy byl odstaven. Výroba se už nikdy neobnovila.

29.3.2017 21:19:45 tomikp79

Část pivovaru, postaveného vedle zámku, si zachovala barokní podobu, hlavní výrobní prostory prošly rekonstrukcí na přelomu 19. a 20. století. Vaření piva a sladování bylo ukončeno ve 30. letech 20. století.

Online:
limit 10 min.