Komínářská debata - vlákno

<< 1 >>
27.7.2018 13:12:43 MV
Po nějaké době tu máme zase článek o SČK:
https://ego.ihned.cz/c1-66202030-pred-temer-40-lety-vylezla-banda-pratel-na-prvni-komin-z-recese-od-te-doby-se-pro-vice-nez-tisicovku-ceskych-kominaru-stalo-dosahovani-vysin-temer.
Ovšem jen část článku si lze přečíst zdarma... Co je to za klauni???
27.7.2018 15:05:11 MV
Tak už jsem si "Ego!" koupil. Není to špatný, ale je to podobně jako u jiných článků v poslední době: nic zvláštního.
1.8.2018 08:47:10 VJPC
Lezení na komíny je dobrodružství, které se pro leckoho může stát téměř životním posláním. "Přístup k téhle činnosti je naprosto individuální a je pravda, že pro někoho představuje jakési palivo a hnací motor," líčí svérázný muzikant Přemysl Vacek. V profesním životě je úspěšným loutnistou, hraje hned v několika kapelách, ve volných chvílích ale podniká výpravy na vrcholky komínů.

Před 37 lety se spolužáky Martinem Vyštejnem, Vladimírem Randýskem a Petrem Pučem založil Svaz českých komínářů. "Nejdřív to byla čistá recese, když jsme se v noci z 8. na 9. května 1981 vydali na komín teplárny v pražské Michli zavěsit transparent a oslavit tak májové dny," vzpomíná na úplně první komín, který kdy s přáteli pokořil. "Tak to začalo. Zalíbil se nám adrenalin, splněný cíl i výhled na noční Prahu."

Nahoru i se svačinkou
Prvních pár let lezl Přemysl Vacek na komíny jen s hrstkou přátel, dnes má Svaz českých komínářů přes tisícovku členů. Jde podle něj o zvláštní volnou společnost, která se však do jisté míry přetváří v jistou subkulturu. Někdo leze primárně kvůli adrenalinu, další má rád industriální stavby, pro někoho je to jen sport. Vylézt na komín vysoký třeba 140 metrů dá totiž celkem zabrat.

Přemysl Vacek a jeho komínářští kolegové vnímají komíny jako krásné stavby ? především obdivují staré cihlové komíny z přelomu 19. a 20. století, které se tyčí nad neméně krásnými fabrikami. "Bohužel zvlášť u nás jsou původní průmyslové areály často ve špatném stavu a jejich krásu laik na první pohled ani neodhalí. Svaz sdružuje lidi, kteří pro ni mají cit," míní hudebník. S lezením na komíny je to podle něj stejné jako s návštěvami hradů a zámků. "My jsme v podstatě také turisté. Specializujeme se ale na staré fabriky. Svaz českých komínářů tvoří nejrůznější typy lidí, navíc tam máme poměrně vysokou koncentraci blouznivců ? těch, kterým připadá konvenční způsob života a přemýšlení nudný. Normální člověk zkrátka na komíny neleze. Kdyby ale po tom náhodou zatoužil, jsme tady my a můžeme mu to zprostředkovat."


Většina komínářů obdivuje především staré cihlové stavby, jako je třeba budova skláren v Nižboru. Na její komín se nakonec vyšplhal i náš fotograf.

Komínáři podnikají noční i denní výstupy, a to v závislosti na příležitosti i místě, kde se nachází jejich cíl. Komíny přitom ovšem nijak nepoškozují ? naopak. Někdy pomáhají majitelům provést i drobné opravy, jako je odstranění náletové zeleně nebo výměna žárovek v signalizačních světlech. Mají mezi sebou také odborníky, kteří dokážou posoudit skutečný stav komína.

Platný výstup je nutné absolvovat minimálně ve dvou ? jednak proto, aby si jej dvojice byla schopná navzájem dosvědčit, jednak z bezpečnostních důvodů. "Občas lezou i sólisté, to se ale nepočítá a označuje se to za takzvaný nepříčetný výstup," vysvětluje Přemysl Vacek. Naopak ale nejsou ojedinělé hromadné výstupy ? na ochozu komína plzeňské teplárny se jednou sešlo téměř 60 lidí a hezky si to užili. Z výstupu se tak občas stává happening, při němž dojde i na svačinku v oblacích.

Během bezmála čtyř desítek let, co Svaz českých komínářů existuje, se samozřejmě staly i nehody. Jak ale Přemysl Vacek upozorňuje, ve srovnání s jinými sporty jsou ta čísla zanedbatelná. "Je pravda, že většina z nás leze bez jištění, to záleží na každém. Já si třeba nosím smyci s karabinou, ale je to spíš platonické."

Recese dotažená do konce
Je tedy komínářství vášní, nemocí, nebo dokonce závislostí? "U některých lidí je to skutečně závislost, což dokládá i to, že v současnosti prakticky není dne bez výstupu," bilancuje Přemysl Vacek. "U mě to ale neplatí. Přiznávám, že když jdu krajinou, komíny na mě doslova vyskakují a kolikrát mě napadne, že zrovna na tamten by mohl být hezký výstup. Není to však nezbytnost," říká. Se svou netradiční zálibou si nenechává zcela ovlivnit život.

Na ochozu komína plzeňské teplárny se jednou sešlo téměř 60 lidí a happening se svačinou v oblacích si hezky užili.

Komínů, na které by Přemysl Vacek rád vylezl, je však ještě spousta ? třeba ten na pražském Anenském náměstí, který spravuje Národní divadlo ? je asi 40 metrů vysoký, stojí jen kousek od Vltavy v historické části města. "To je komín přesně pro mě. Někdo si potrpí spíš na velké betonové stavby, já mám nejradši staré nízké cihláky."

Mezi přibližně osmi tisíci zmapovanými komíny v Česku si každý člen svazu najde své favority. Všichni také pravidelně přispívají do databáze KODA, což je unikátní projekt dokumentující industriální komíny u nás i v zahraničí. Informace, které svaz získává a shromažďuje, poskytuje i soukromým badatelům a různým institucím, například Národnímu technickému muzeu nebo ČVUT. Komínářství se už stalo specifickým, ryze českým fenoménem. "Mám rád dotažené recese," směje se Přemysl Vacek.
1.8.2018 09:42:56 PA
todle by pubi neudělal.
<< 1 >>
Přihlášení
Přihlašovací jméno
Heslo

jak hledat >>



Debata je komunikačním prostorem Svazu českých komínářů a příznivců Komínové databáze. Příspěvky jsou veřejně přístupné, přispívat mohou pouze registrovaní uživatelé. Nad debatou bdí admini KODY. Úmyslné zveřejňování nevhodného obsahu může vyústit v ban (blokaci účtu). Za nevhodný obsah se považují zejména komentáře a snímky objektů (komínů, areálů), které by mohly být ze strany majitele považovány za narušení soukromí nebo majetkového práva a dále samozřejmě obsah odporující dobrému vkusu a mravům. O ne/vhodnosti příspěvku rozhoduje admin na základě svého osobního názoru při maximálním zachování respektu ke svobodě slova.